Chlorek magnezu – zastosowanie

Oceń post

Magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Bierze udział w wielu istotnych procesach, a jego niedobory szybko dają się odczuć w życiu codziennym. Z tego też powodu bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią podaż tego pierwiastka.

Niedobory magnezu – co oznaczają?

Magnez bierze udział w wielu procesach zachodzących w ciele człowieka. Z tego powodu niedobór magnezu odbija się na funkcjonowaniu wielu układów w organizmie. Zbyt niska ilość pierwiastka wpływa negatywnie na pracy mięśni, pogarsza jakość snu i co za tym idzie regeneracji. Również układ nerwowy mocno odczuwa brak odpowiedniej dawki magnezu, który odpowiada między innymi za prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Objawiać się to może przez problemy z pamięcią, koncentracją, a także niższą odpornością na stres, migrenami i uczuciem wiecznego zmęczenia.

Co istotne, w utrzymaniu odpowiedniego poziomu magnezu nie pomaga również jego charakterystyka. Jego wchłanianie może być bardzo niskie i niektóre preparaty magnezu nie przekraczają pod tym względem nawet 15% (taką wartość ma np. tlenek magnezu). Dodatkowo jest to pierwiastek, którego nie można magazynować jak np. witamin. Jest też łatwo wypłukiwany z organizmu, a na wydalanie magnezu ma wpływ nie tylko kawa, ale również herbata, alkohol i przyjmowanie leków. Jeśli dodamy do tego dietę niskiej jakości, to okaże się, że uzupełnienie dziennej porcji magnezu jest nie tylko wskazane, ale wręcz niezbędne.

W przypadku suplementacji na wchłanianie magnezu ma wpływ forma, w jakiej jest on podany. Wśród preparatów stosowanych doustnie uważa się, że najlepszą biodostępność ma cytrynian magnezu. Jednak spożywanie suplementów to nie jedyny sposób, w jaki możemy zwiększyć dzienne dawki tego pierwiastka. Jedną z alternatyw jest sześciowodny chlorek magnezu, czyli nieorganiczna sól przeznaczona do kąpieli, ale również do spożywania.

Przeczytaj też:  Proste triki na piękne nogi!

chlorek magnezu sześciowodny

Chlorek magnezu do kąpieli

Najczęściej spotykaną formą soli są białe płatki, które bardzo łatwo rozpuszczają się w wodzie. To znacznie ułatwia przygotowywanie kąpieli z dodatkiem chlorku magnezu. Mycie w tak relaksującej kąpieli nie tylko odpręża, ale również łagodzi bóle mięśni i stawów. Preparat ma też inne właściwości. Chlorek magnezu sześciowodny działa pozytywnie na kondycję i wygląd skóry. Wpływa też na poprawę jakości snu, przy czym należy pamiętać, by temperatura wody nie była bardzo wysoka, a sama kąpiel była brana odpowiednio wcześnie. W przeciwnym razie możemy odnieść odwrotny skutek i utrudnić sobie zaśnięcie.

jony magnezu

Jak stosować chlorek magnezu?

Kąpiele z chlorkiem magnezu są łatwe i szybkie do przygotowania. Ze względu na łatwą rozpuszczalność w wodzie, wszystko zajmuje dosłownie moment. Należy tylko pamiętać o odpowiednich proporcjach. Przyjęło się, że do wanny wypełnionej ciepłą wodą należy dodać mniej więcej szklankę chlorku magnezu. Prócz niego nie powinno dodawać się już żadnych innych preparatów, a samo namaczanie powinno trwać nie dłużej niż 30 minut. Na koniec należy dobrze opłukać ciało pod bieżącą, czystą wodą.

Można również przygotować mini wersję takiej kąpieli, czyli moczenie stóp. Czas trwania nie zmieni się, ale oczywiście użyta ilość chlorek magnezu będzie mniejsza. W tym przypadku wystarczą maksymalnie 2 łyżki soli magnezowej. Warto korzystać z takiego moczenia stóp, szczególnie gdy mamy problem dermatologiczne. Chlorek magnezu redukuje ilość zmian na skórze, a także działa pomocniczo podczas leczenia przypadłości dermatologicznych. Jeśli borykasz się z przypadłościami jak łuszczyca, zmiany grzybicze, czy atopowe zapalenie skóry, zdecydowanie dodaj chlorek magnezu do kąpieli. Różnica będzie odczuwalna bardzo szybko.

kąpiel magnezowa

Inne formy stosowania chlorku magnezu

Kąpiele magnezowe są najpopularniejszym, ale nie jedynym sposobem wykorzystania zalet chlorku magnezu. Środek ten może być również wykorzystywany wewnętrznie. Co ma na celu spożywanie takiej mikstury? Uzyskane efekty pokrywają się z tym, jakie można osiągnąć zażywając kąpieli więc różnicą jest głównie sposób w jaki dostarczamy magnez do organizmu. W przypadku picia roztworu jest to po prostu szybszy i mniej pracochłonny sposób uzupełnienia niedoborów magnezu. Jest też mniej przyjemny – roztwór chlorku magnezu jest dość specyficzny w smaku i taki sposób suplementacji magnezu zdecydowanie nie jest dla każdego.

Przeczytaj też:  Termometr owulacyjny - jak wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Warto również pamiętać, że chlorek magnezu w nadmiarze może wywołać reakcję ze strony przewodu pokarmowego. Warto wcześniej skonsultować to z odpowiednim specjalistą.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.