Jak działa koncentrator tlenu?

Oceń post

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie niewydolność oddechową i niski poziom tlenu we krwi, prawdopodobnie masz milion pytań na temat tego, co to znaczy i jak to rozwiązać?

Rozwiązaniem jest tlenoterapia z wykorzystaniem koncentratora tlenu. Zanim zaczniesz zastanawiać się jak działa koncentrator tlenu? Zapoznaj się z tym krótkim przewodnikiem, aby odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące tlenoterapii.

koncentratory tlenu

Co to jest koncentrator tlenu?

Zacznijmy od początku. Koncentrator tlenu to urządzenie medyczne zaprojektowane w celu zwiększenia stężenia tlenu we krwi u osób cierpiących na niski poziom tlenu we krwi.

Kto potrzebuje koncentratora tlenu? – H2

Każdy, kto cierpi na hipoksemię, czyli niedotlenienie może korzystać z koncentratora tlenu.

Hipoksemia lub niski poziom tlenu we krwi może mieć różne przyczyny. Oto kilka z nich:

  • Niedokrwistość
  • Astma
  • Wrodzone wady serca
  • POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc)
  • Rozedma
  • Zapalenie płuc
  • Bezdech senny

Konsultacja lekarska

Tlenoterapia może być skutecznym lekarstwem jednak zawsze powinna być przeprowadzana zgodnie z zaleceniami lekarza, który powinien określić. czas dotleniania oraz jaka ilość tlenu będzie odpowiednia. Tlen medyczny jest dla każdego, jednakże ustalenie szczegółów terapii z lekarzem jest konieczne.

Jak działa koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie elektryczne, które jest albo zasilane z akumulatora, albo podłączone do gniazdka elektrycznego. Wiele rodzajów koncentratorów ma adaptery, które pozwalają podłączyć je do samochodu lub gniazda USB, dzięki czemu są jeszcze bardziej mobilne.

W uproszczeniu koncentrator pobiera powietrze z otoczenia, spręża je, a następnie za pomocą sit molekularnych oddziela od tlenu azot i dostarcza pacjentowi powietrze o wyższym stężeniu tlenu. Powietrze otaczające wchodzące do maszyny składa się z około 80% azotu i 20% tlenu, wraz z innymi gazami w śladowych ilościach. Powietrze wypuszczane przez koncentrator zawiera około 90% tlenu i 10% azotu.

Przeczytaj też:  Jak wzmocnić osłabiony organizm po chorobie?

4-etapowy proces pracy koncentratora

Zastanawiasz się, jak maszynie udaje się zwiększyć stężenie tlenu w dostarczanym powietrzu? Oto szybki przegląd tego, jak działa ten proces:

1. Koncentrator zasysa powietrze z pomieszczenia.
2. Koncentrator spręża tlen z otaczającego powietrza.
3. Koncentrator pobiera azot z pobranego powietrza.
4. Koncentrator dostarcza oczyszczone powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu.

Zasada działania koncentratora tlenu

Jeśli 4-etapowy proces działania koncentratora nie dostarczył Ci wystarczająco szczegółowych informacji na temat działania koncentratora tlenu poniżej zamieszczamy szczegółowy opis działania.

Koncentrator tlenu wciąga powietrze z otoczenia. Powietrze najpierw przepływa przez sprężarkę.

Sprężone powietrze przechodzi następnie do dwubiegunowego systemu filtrów sitowych. Ten system filtrów usuwa azot z powietrza. Sprężarka przełącza się na przemian między sitami molekularnymi, dzięki czemu przepływ powietrza z koncentratora jest ciągły.

Sprężone powietrze dostaje się do pierwszego sita. Azot jest usuwany, a tlen jest wtłaczany do zbiornika. Gdy pierwsze złoże sita zostanie wypełnione azotem, przepływ sprężonego powietrza przełącza się na drugie sito.

Nadmiar azotu i trochę tlenu z pierwszego sita jest uwalniany z powrotem do środowiska. Gdy drugie sito jest również wypełnione azotem, proces przełącza się z powrotem. Utrzymuje to ciągły przepływ skoncentrowanego tlenu.

Z koncentratora skoncentrowany tlen przemieszcza się przez rurkę z tworzywa sztucznego do kaniuli nosowej. Wąsy tlenowe pomagają pacjentowi wdychać skoncentrowany tlen w najbardziej efektywny sposób.

Zalety korzystania z koncentratorów

Koncentrator tlenu jest bezpieczniejszy

Koncentrator tlenu jest znacznie mniej niebezpieczny niż butla tlenu. Tradycyjne butle tlenowe mogą pęknąć lub tlen może się ulatniać, co zmniejsza ilość dostępnego tlenu dla pacjenta. Brak dostępu do niezbędnego tlenu może stanowić zagrożenie dla pacjenta. Koncentrator zapewnia ciągły przepływ powietrza z niewyczerpanego źródła, więc nie ma ryzyka wyczerpania tlenu.

Przeczytaj też:  Chlorek magnezu - zastosowanie

Butle z tlenem mogą również stanowić ryzyko w przypadku pożaru lub innego zdarzenia losowego. Tego typu zbiorniki mogą eksplodować w wysokiej temperaturze i doprowadzić do pożaru. Mogą również wystrzelić, jeśli zostaną przekłute.

Nie dotyczy to koncentratora tlenu. Koncentrator to ciągły przepływ tlenu. Oznacza to, że magazynowanie sprężonego powietrza jest bardzo małe. Koncentrator nie magazynując sprężonego tlenu, eliminuje ryzyko wybuchu lub pożaru.

Mobilność

Inną korzyścią jest łatwość przenoszenia koncentratorów tlenu.

Podróżowanie z butlą tlenu jest uciążliwe ze względu na ich wielkość i całkowicie zabronione w przypadku podróży lotniczych. To poważnie ogranicza mobilność niektórych pacjentów. Nie mogą latać, aby odwiedzić rodzinę lub uzyskać specjalistyczną opiekę medyczną, ponieważ zbiorniki z tlenem nie mogą być przewożone w samolotach.

Nie dotyczy to koncentratora tlenu. Federal Aviation Administration orzekła, że ​​wszyscy pacjenci mogą przywieźć zatwierdzone przez FAA koncentratory tlenu podczas lotów.

Teraz możesz łatwiej oddychać

Teraz, gdy wiesz już jak działa koncentrator tlenu, porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy koncentrator tlenu jest dla Ciebie właściwym wyborem.

Tutaj dowiesz się więcej i tlenoterapii i koncentratorach tlenu.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.