Co warto zobaczyć w Holandii? – 12 największych atrakcji

5/5 - (2)

Szukasz ciekawego i różnorodnego miejsca w Europie na szybką podróż? Idealną propozycją może być Holandia – atrakcje tego kraju z pewnością dostarczą Ci wielu wyjątkowych i niezapomnianych wspomnień.

Dla wielu Holandia to przede wszystkim kraj kojarzony z tulipanami, wiatrakami i serem. Z turystycznego punktu widzenia w holenderskich miastach czeka na nas cała masa atrakcji od zabytków architektury, przez liczne muzea, po klimatyczne miasteczka.

Poznaj największe atrakcje Holandii, które pozwolą Ci poczuć klimat tego wyjątkowego kraju i być może ułatwią podjęcie decyzji o podróży.

holandia atrakcje

Kamienice nad kanałem Brouwersgracht.

Czym podróżować do Holandii? – zaplanuj swoją wyjazd

Aby odwiedzić ten różnorodny kraj, możesz skorzystać z wielu środków transportu. Najszybszą opcją będzie skorzystanie z oferty linii lotniczych, jednak w tej sytuacji musimy pamiętać, że będziemy potrzebować jeszcze dodatkowego transportu z lotniska na miejsce naszego noclegu i z powrotem. 

Wygodną alternatywą może być skorzystanie z oferty przejazdu busem. Korzystając z tej opcji mamy pewność, że bus do Holandii dowiezie nas we wskazane przez nas miejsce, co jest sporym ułatwieniem. Możesz kupić bilet w jedną stronę lub wybrać wygodny pakiet biletów w obie strony – dokładny cennik busów z pewnością ułatwi wybranie najlepszej opcji. Aby wyruszyć w drogę powrotną nie musisz nigdzie dojeżdżać, bus do Polski odbierze Cię spod wskazanego adresu.

Amsterdam — największe miasto Holandii

Amsterdam to obowiązkowy punkt na liście miejsc do zobaczenia w Holandii. Jest to stolica o wyjątkowym charakterze, miasto zdobią charakterystyczne, wąskie kamieniczki oraz malownicze kanały wybudowane w XVII wieku o łącznej długości ponad 100 km.

Centralnym miejscem spotkań w Amsterdamie jest Plac Dam, przy którym znajduje się Pałac Królewski z 1665 roku — kiedyś był on siedzibą władz, a obecnie jest udostępniony do zwiedzania.

Amsterdam to również miasto bogate w muzea – do najbardziej popularnych należą: Muzeum Vincenta van Gogha, Stedelijk Museum oraz Rijksmuseum. W muzeum van Gogha zgromadzona jest największa kolekcja dzieł tego malarza, między innymi Słoneczniki oraz 19 autoportretów artysty.
amsterdam

Przeczytaj też:  Język teściowej — najlepsza roślina do sypialni?

Ulice Amsterdamu

Haga

Leżąca nad Morzem Północnym Haga to trzecie pod względem wielkości miasto Holandii, które cechuje się ogromną różnorodnością architektoniczną — zobaczyć możemy tutaj zarówno nowoczesne obiekty, jak i tradycyjne budownictwo i urokliwe ulice. W Hadze znajdują się wszystkie najważniejsze siedziby rządowe, takie jak parlament, ministerstwa i ambasady. Tutaj również przybywa rodzina królewska.

Ciekawe obiekty do zobaczenia w Hadze to przede wszystkim Binnenhof, czyli kompleks budynków parlamentarnych, ratusz z XVI wieku oraz słynne Muzeum Narodowe Mauritshuis z najbardziej znanym holenderskim obrazem, czyli „Dziewczyna z perłą” Vermeera.

zwiedzanie holandii

Kompleks budynków parlamentarnych Binnenhof nad Jeziorem Hofvijver

Utrecht

Kolejnym pełnym energii miastem jest Utrecht, który jest jednym z najstarszych miast Holandii. Jak w większości miast tego kraju na ulicach spotkać możemy ogromną ilość rowerzystów, dla których powstał tutaj największy na świecie parking na 12 tysięcy miejsc.

Stare miasto rozciąga się tutaj wzdłuż głównego kanału. Centrum miasta to idealne miejsce dla turystów przez wzgląd na zabytkowy charakter oraz dużą ilość restauracji i kawiarenek.

Najważniejszymi obiektami są tutaj katedra św. Marcina oraz Dom Rietvelda, słynny przykład awangardowej architektury. Ta modernistyczna willa została w 2000 roku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest obecnie udostępniona dla zwiedzających.

wąskie uliczki utrecht

Ulice Utrechtu

Maastricht

Maastricht to niewielka miejscowość w południowej części kraju, leżąca nad rzeką Moza. To tutaj doszło do podpisania słynnego traktatu ustanawiającego Unię Europejską. Maastricht różni się nieco wyglądem od pozostałych holenderskich miast, znajdują się tu wyjątkowe fortyfikacje, takie jak twierdza na górze Saint Peter, a także kościoły przerobione na budynki użyteczności publicznej.

Delf –  piękne, stare miasto

Delf to zabytkowe i przyjemne miasteczko położone nad rzeką Vliet, pełne jest urokliwych kamienic i uliczek. Wśród holendrów znane jest głównie jako miejsce narodzin i tworzenia dwóch holenderskich malarzy – Jana Vermeera i Carla Fabriutiusa. Warto odwiedzić tutejsze centrum nauki poświęcone Vermeerowi.

Przeczytaj też:  Auto dla kobiety — jaki samochód wybrać?

Delf to również miasto słynące z zabytkowych budowli – zobaczyć możemy tutaj dwa kościoły – Oude Kerk i Nieuwe Kerk, wiatrak De Roos oraz miejską bramę. Miasteczko znane jest również z produkcji tzw. fajansu, czyli ceramiki w charakterystycznych biało-niebieskich barwach.

wiatraki i wąskie uliczki

Młyn wiatrowy w Middelburg

Gouda

Kolejne znane holenderskie miasto, które warto odwiedzić to Gouda, gdzie zapoczątkowano wytwarzanie sera o tej samej nazwie. W wielu miejscach możemy skosztować różnych jego odmian. W sezonie letnim, w każdy czwartek odbywają się tutaj tradycyjne targi serowe.

Będąc tu, warto zwiedzić również zabytkowe stare miasto z bogato zdobionym budynkiem ratusza oraz muzeum poświęcone tradycji produkcji sera. Na uwagę zasługuje też kościół św. Jana znany w pięknych witraży.

Madurodam

Kolejne warte odwiedzenia miejsce to park miniatur Madurodam, gdzie możemy zobaczyć całą Holandię w pomniejszeniu 1:25. To świetna propozycja na rozpoczęcie zwiedzania tego kraju, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zobaczymy tu wszystkie najważniejsze zabytki i najciekawsze budowle kraju.

holandia atrakcje

Rybackie chaty w Marken

Marken

To stare, rybackie miasto położone na niewielkiej wyspie. Zobaczyć można tutaj ciemnozielone i czarne drewniane domki, nadające temu miejscu wyjątkowego charakteru. W zachodniej części wyspy znajduje się słynna latarnia morska Paard van Marken.

Skansen Zaanse Schans

Miejscem o podobnym klimacie jest popularny skansen Zaane Schans, w którym zgromadzono wiele obiektów z całej Holandii, takich jak wiatraki, młyny oraz warsztaty i budynki, w których można zobaczyć proces powstawania serów czy robienia drewnianych chodaków. Skansen ten, co roku odwiedza blisko milion turystów z całego świata.

Wiatraki w Kinderdijk

Kolejnym obowiązkowym i bardzo popularnym miejscem jest malownicza wieś Kinderdijk z charakterystycznymi, starymi wiatrakami. Zobaczyć możemy tam cały system wiatraków – co ciekawe część z nich nadal jest zamieszkała. O wyjątkowym znaczeniu tego miejsca może świadczyć fakt, że zostało ono wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Przeczytaj też:  Czy warto iść na studia? – przemyślenia na temat wyboru drogi kariery zawodowej

Park rozrywki Efteling

Przyciągający tłumy turystów, największy park rozrywki w Holandii to idealne miejsce na spędzenie czasu z rodziną. W parku tym znajdziemy atrakcje zarówno dla dorosłych i dzieci. Idealnie połączono tutaj baśniowy klimat krainy elfów z dużą ilością atrakcji.

Ogród Keukenhof w Lisse

Ogród zajmuje 32 hektary co czyni go jednym z największych ogrodów kwiatowych na świecie. Najlepiej odwiedzić go wiosną, kiedy kwitną tulipany. Oprócz ogrodu w mieście Lisse znajdują się warte zobaczenia stare budynki, takie jak Sint-Agathakerk czy zameczek Huys Dever.

ogród keukenhof

Ogród kwiatowy Keukenhof w Lisse

Zaplanuj swoją podróż do Holandii

Aby odwiedzić ten różnorodny kraj, możesz skorzystać z wielu środków transportu. Najszybszą opcją będzie skorzystanie z oferty linii lotniczych, jednak w tej sytuacji musimy pamiętać, że będziemy potrzebować transportu z lotniska na miejsce naszego noclegu. 

Wygodną alternatywą może być skorzystanie z oferty przejazdu busem. Korzystając z tej opcji mamy pewność, że bus do Holandii dowiezie nas we wskazane przez nas miejsce, co jest sporym ułatwieniem. Możesz kupić bilet w jedną stronę lub wybrać wygodny pakiet biletów w obie strony – dokładny cennik busów z pewnością ułatwi wybranie najlepszej opcji.

Holandia – atrakcje, zabytki i miasta

To tylko niektóre atrakcje Holandii, ale nie ulega wątpliwości, że Holandia to kraj pełen spektakularnych zabytków – znajdziemy tu zarówno malownicze budowle jak i nowoczesne, modernistyczne obiekty. Zdecydowanie warto osobiście odwiedzić ten kraj, aby poczuć jego wyjątkowy charakter oraz kulturę.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.