Jak dbać o włosy w naturalny sposób?

Oceń post

Bez względu na to, czy mamy włosy kręcone, proste, długie, czy krótkie — aby były zdrowe i piękne, wymagają uwagi i dbania o nie najlepiej jak to możliwe. Niestety stosowanie jedynie szamponów i odżywek nie wystarczy. Nie każdy również ma możliwość odbywania stałych wizyt u fryzjera w celu skorzystania z profesjonalnych zabiegów regenerujących. 

Dlatego w tym poradniku przedstawimy kilka sposobów na to jak zadbać o włosy w naturalny sposób. Jeżeli interesuje Cię taki temat — koniecznie przeczytaj ten poradnik!

Poznaj typ włosa — dzięki temu pielęgnacja będzie prostsza

Zanim przejdziemy do przedstawienia sposobów na pielęgnację włosów, sprawdźmy, jak dowiedzieć się, jaki typ włosów mamy. Otóż rozróżnia się typy nisko, średnio i wysokoporowate.

Włosy porowate to włosy mocno zniszczone, a przez to wymagające intensywniejszej terapii. Włosy niskoporowate natomiast, są uważane za niemalże idealne — są lśniące, gładkie. Mają także jedną wadę — ciężko jest je ułożyć. Włosy średnioporowate są mieszanką obydwu wcześniej wspomnianych typów.

kobieta z prostymi włosami

Jak sprawdzić swój typ włosa

Jeżeli zechcemy zrobić to w domowych warunkach, warto posiłkować się pytaniami, poniżej podanymi. Należy odpowiadać na nie “tak”, lub “nie”, a następnie wyciągnąć wnioski.

  1. Czy włosy chętnie chłoną wodę?
  2. Czy włosy szybko schną?
  3. Czy włosy są matowe?
  4. Czy włosy są suche i szorstkie?
  5. Czy włosy są falowane, lub lokowane?
  6. Czy włosy puszą się po wysuszeniu?
  7. Czy stan włosów po stylizacji się pogarsza?
  8. Czy końcówki włosów szybko i łatwo się rozdwajają?
  9. Czy farbowanie chwilowo poprawia kondycję włosów?
  10. Czy działanie wilgotnego powietrza wpływa na skręcanie się włosów?

Jeżeli wynikiem jest zdecydowanie większa ilość odpowiedzi “tak” – włosy są wysokoporowate.

Alternatywą dla powyższych pytań, może być test szklanki wody. Do szklanki z wodą wkładamy jeden włos i obserwujemy, czy ten się zanurzy po około 10 minutach. Im niżej włos się znajduje, tym jest on bardziej porowaty.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy krok po kroku

Kiedy wiemy już, jaki posiadamy typ włosów, czas przejść do ich pielęgnacji naturalnymi, domowymi sposobami. Są one nie tylko tańsze, ale mogą także działać efektywniej. 

Przeczytaj też:  Te kolory będą hitem w 2018! Zobacz jakie kolory włosów będą królowały w tym roku

Popraw ukrwienie głowy

Swoją pielęgnację włosów, zacząć należy od skóry głowy. Nierzadko ten krok jest pomijany, co stanowi duży błąd. Aby poprawić ukrwienie skóry głowy, idealnie sprawdzi się masaż. Ten, należy wykonywać delikatnie i powoli za pomocą palców.

Pozwól swoim włosom złapać oddech

Pielęgnacja włosów krok po kroku, musi zawierać ten punkt. Otóż dotyczy on problemu przetłuszczania się włosów, a to zaś jest związane z zachwianiem równowagi skóry głowy. Efektem tego, jest produkcja zbyt dużej ilości sebum. Do przyczyn zachwiania równowagi zaliczyć można niewłaściwą dietę, brak równowagi hormonalnej organizmu, nieodpowiednie kosmetyki, rozleniwienie skóry głowy wskutek codziennego mycia włosów, stres, czy chociażby niewłaściwe stosowanie kosmetyków, odżywek itp.

Aby naprawić problem, jak wyżej wspomniany, czasami wystarczy rzadziej myć włosy — jest to jednak indywidualna kwestia. Nie można się zrazić początkowej fazy, gdyż będzie ona trudna do przejścia, aczkolwiek efekty mówią same za siebie. Na początek najlepiej zastosować mycie co drugi dzień. Z czasem włosy się przyzwyczają i skóra przestanie produkować nadmierną ilość sebum.

Kręcone, piękne włosy

Przeciwdziałaj przesuszaniu

Skoro zauważymy przetłuszczone włosy, nierzadko pierwszym krokiem jest sięganie po kosmetyki, które je wysuszą. Takie działanie powoduje niestety efekt odwrotny do zamierzonego. W pierwszy dzień po zastosowaniu kosmetyku włosy będą w lepszej kondycji, lecz z kolejnymi będą coraz gorsze. Głównie z racji tego, że skóra głowy w swojej samoobronie zacznie produkować jeszcze większą ilość sebum.

Nierzadko za suchą skórę głowy ponosi winę także zła jakościowo (twarda) woda w kranie. Dlatego często dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w filtry zmiękczające wodę.

Zacznij wzmacniać włosy od samej cebulki

Krok ten wymaga wielomiesięcznego, a nawet wieloletniego i regularnego stosowania, lecz należy on do bardzo skutecznych. Głównie chodzi o to, aby zrezygnować ze stylizacji włosów, które mogą powodować ich napięcie. Fryzury tego typu, jak np. mocno związane włosy w kok osłabiają cebulki włosów. Lepszym wyborem będą luźne upięcia  — szczególnie jeżeli mamy długie włosy.

Przeczytaj też:  10 sposobów na piękne włosy -zimowe SOS

Unikaj uszkodzeń mechanicznych i chroń włosy przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Za uszkodzenia mechaniczne odpowiadają, chociażby gumki, w które plączą się włosy. Lepiej wymienić je np. na takie, które są powlekane aksamitnym materiałem. Kolejną rzeczą jest dobór szczotki, lub grzebienia względem typu włosa, jego długości, czy gęstości. Najlepiej sprawdzą się artykuły wykonane z naturalnych materiałów.

Wykorzystaj naturalne kosmetyki i oleje

W naturalnej pielęgnacji jest to niezwykle ważne. Najwięcej problemów jest zazwyczaj z rozdwajającymi się końcówkami włosów wysokoporowatych. Aby temu przeciwdziałać, dobrze sprawdzą się odżywki z silikonem, lecz inną bardzo dobrą i naturalną bronią może być zastosowanie odpowiednich olejów. Do najpopularniejszych należą np. arganowy, lniany, kokosowy, migdałowy, czy jojoba Zastosowanie oleju nie jest trudne. Wystarczy nałożyć go nieco na dłonie, a następnie rozetrzeć i nanieść na końcówki włosów — najlepiej na noc, przed pójściem spać.

Przyjmuje się, że odpowiednie mieszanki olejów mogą okazać się pomocne. Dodadzą włosom blasku i miękkości.

Wypróbuj domowe maseczki, odżywki, wcierki i płukanki, peelingi

Pielęgnacja włosów za pomocą naturalnych, domowych kosmetyków to strzał w dziesiątkę. W sieci znaleźć można mnóstwo przepisów, dotyczących przygotowanie takich preparatów  w domowym zaciszu. Warto także wiedzieć, że nie każdej osobie taki naturalny kosmetyk może dobrze służyć. W grę wchodzą np. kwestie alergenne.

Jeżeli jednak chciałby ktoś spróbować swoich sił w stworzeniu, a następnie stosowaniu naturalnych kosmetyków, warto wiedzieć, jakie produkty dobrze współgrają z konkretnymi typami włosa. Poniżej przedstawiamy podpowiedź.

  • Włosy wysokoporowate — oleje z pestek winogron, jabłek oraz oleje ze zbóż i orzechów. Olej różany, lniany, gliceryna, miód, glinki, aloes, białka i żółtka jajek.
  • Włosy średnioporowate — olej rycynowy, arganowy, jojoba, sezamowy, olej z orzechów makadamia, a także masło shea, aloes, glinki i żółtka jajek.
  • Włosy niskoporowate — zioła, olej kokosowy, len, glinki i aloes.

Peeling może wydawać się nieoczywisty, jednak na skórze głowy również znajdują się martwe komórki naskórka i wiele zanieczyszczeń co wpływa negatywnie na kondycję włosów. Stosowanie peelingu nie tylko oczyszcza, ale również reguluje wydzielanie sebum, ogranicza wypadanie włosów, powoduje dotlenienie cebulek. Dzięki odpowiednim kosmetykom można uniknąć naprawdę wielu problemów — chociażby wypadania włosów.

Przeczytaj też:  Gorące nożyczki - czy warto?

Suszenie włosów

Staraj się nie przegrzewać swoich włosów

Jest to kolejny krok w naturalnej pielęgnacji. Otóż stosowanie suszarek i prostownic doprowadza do występowania wysokiej porowatości włosa. Ponadto zaobserwować można przesuszanie skóry głowy, czego powodem będzie wydzielanie sebum w zwiększonej ilości.

Nie oznacza to jednak, że należy zrezygnować z tych urządzeń. Wystarczy ograniczyć stosowanie prostownicy, a suszarkę używać na niższym  poziomie suszenia. Idealne będzie letnie powietrze w zastosowaniu z dyfuzorem w suszarce. Włosy należy suszyć z odległości około 30 centymetrów.

Przegrzewanie włosów może odbywać się także za sprawą zbyt gorącej wody, w której je myjemy. Gorąca woda jest niewłaściwa do mycia, gdyż otwiera łuski włosów. Dużo lepiej sprawdzi się mycie włosów  w letniej wodzie. Znacznie korzystniej wpłynie to na włosy i wrażliwą skórę głowy.

Weź pod uwagę regularne podcinanie

Okazuje się, że istotnym elementem pielęgnacji, jest regularne podcinanie końcówek. Dzięki temu struktura włosów będzie zregenerowana i odżywiona. Czynność tą, warto wykonywać co 2-3 miesiące.

Sen i zbilansowana dieta

Włosy mogą być w złej kondycji także z powodu niewystarczającej ilości snu. Ponadto niewłaściwa dieta, ma spory wpływ na kondycję włosów i skóry. Otóż bardzo ważne są mikroelementy i witaminy, które dostarczamy do swojego organizmu poprzez posiłki.

Włosy do prawidłowego wzrostu potrzebują także keratyny. Tę znaleźć można w soi, kurczaku, rybach, serach, czy mleku. Swoją dietę warto wzbogacić o kwasy Omega-3, jak również o olej lniany. Bardzo istotna jest ilość spożywanej wody w ciągu dnia. Otóż powinno to być minimum 2 litry dziennie. Jeżeli chodzi o produkty, z których warto zrezygnować, będą to na pewno fast-foody, słodycze oraz inne niezdrowe przekąski. Wpływają one na zwiększoną produkcję sebum i pogorszenie stanu skóry.

Podsumowanie

Naturalna pielęgnacja włosów wymaga czasu i regularności. Stosując powyższe rady, będzie ona z pewnością łatwiejsza do zrealizowania. Należy także wiedzieć, że efekty zazwyczaj nie są widoczne od razu. Jak widać, o włosy można zadbać także za pomocą domowych sposobów, zatem warto wypróbować podpowiedzi z poradnika!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.