Zniszczone włosy po rozjaśnianiu — 6 sposobów na regenerację
Włosy po rozjaśnianiu nierzadko tracą swój blask i zdrowy wygląd. Jest to zmora każdej kobiety, która np. regularnie rozjaśnia włosy. Słabe nawilżenie włosa, łamliwość to tylko dwie z możliwych ewentualności w przypadku włosów rozjaśnianych. Ważne jest również to, aby zadbać o utrzymanie koloru, ponieważ włosy rozjaśniane bardzo często wpadają w żółte odcienie. Jak zatem dbać o włosy rozjaśniane i o czym pamiętać?
Okazuje się, że istnieje kilka sposobów na regenerację włosów po rozjaśnianiu. Jeżeli zatem chcesz dowiedzieć się, jak możesz odbudować zniszczone włosy, ten poradnik jest dla Ciebie!
Rozjaśnianie i zniszczone włosy
Zanim przejdziemy do sposobów na regenerację zniszczonych włosów, sprawdźmy, dlaczego w ogóle niszczą się one podczas rozjaśniania. Otóż wpierw należy spojrzeć na to, od czego zależy kolor włosów. Odpowiedzialna jest za to melanina, czyli grupa pigmentów w cebulce włosa. Kiedy zastosujemy rozjaśnianie włosów np. z głębokiego ciemnego koloru, wprowadzamy bardzo mocną ingerencję w strukturę włosa.
Co za tym idzie, rozjaśnianie za pomocą chemii, to dla włosa nic przyjemnego. Większość produktów rozjaśniających zawiera np. metakrzemian sodu, czyli składnik, który ma za zadanie ułatwić produktowi wchłonięcie w strukturę włosa. Jednak, aby do tego doszło, musi zostać zniszczona otoczka tłuszczowa, chroniąca rdzeń włosa i utrzymująca się w niej woda. Następnie dochodzi do rozchylenia łusek i doprowadzenia do środka substancji, które rozpraszają pigment. Jak widać, proces ten jest bardziej skomplikowany, niż mogłoby się wydawać, a ponadto jest niewątpliwie dosyć agresywnym jeżeli chodzi o włosy.
Porowatość włosów
Warto wiedzieć, że stopień rozchylenia danych łusek określa porowatość włosów. Im bardziej łuski są rozchylone, tym włosy są bardziej porowate. Wyróżnić można różne stopnie porowatości włosów. Będą to:
- Włosy wysokoporowate — oznacza to, że są one najbardziej wymagające i trudno przywrócić im dawną kondycję. Włosy tego typu potrzebują zaawansowanej pielęgnacji, są przesuszone, łamliwe i matowe. Wszystkie te cechy odpowiadają zniszczonym włosom po rozjaśnianiu.
- Włosy średnioporowate — te charakteryzują się całkiem dobrą kondycją pod kątem nawilżenia. Określa się je jednak jako włosy normalne, jednak nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do ich wysoko porowatości.
- Włosy niskoporowate — czyli najzdrowsze i niesprawiające problemów. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają one odpowiedniej pielęgnacji.
Istnieje prosty test, który pozwala sprawdzić jakiej porowatości są włosy. Wystarczy umieścić włos w szklance wody i odczekać około 5 minut. Po tym czasie należy sprawdzić, jak głęboko włos utonął. Jeżeli:
- opadł na samo dno, oznacza to, że jego łuski są rozchylone i włos szybko chłonie wodę. Wynik — włosy wysokoporowate.
- włos utonął do około połowy szklanki. Wynik — włosy średnioporowate.
- tylko nieznacznie się zanurzył, bądź wcale, takie zjawisko oznacza, że łuski włosa są zamknięte i nie wpuszczają wody do środka. Wówczas mamy do czynienia z włosami niskoporowatymi
Z uwagi na powyższe nie ma się czemu dziwić, że po nawet jednym rozjaśnianiu, włosy mogą sporo stracić jeżeli chodzi o ich kondycję, są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, niedostateczne nawilżenie może skutkować rozdwajaniem końcówek, czy kruszeniu włosa.
Sposobem na to, może być wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, która umożliwi odbudowę struktury włosa. Ta jednak powinna być dobrana idealnie pod kątem porowatości włosów. W innym przypadku można sobie bardziej zaszkodzić, aniżeli pomóc.
Jak odbudować zniszczone włosy
Należy wiedzieć, jak po kolei przeprowadzać proces odbudowy. Okazuje się, że np. mając bardzo zniszczone włosy po rozjaśnianiu, zacząć należy od dość radykalnych środków, czyli obcięciu włosów zniszczonych — można zrobić to za jednym razem, bądź stopniowo. Kolejno, wszelaka pielęgnacja musi być regularna i bardzo kompleksowa. Warto wiedzieć też, że im większą zmiana koloru, tym dużo bardziej powinniśmy zadbać o zastosowanie środków pielęgnacyjnych dostosowanych do stanu włosa.
Rynek pełen jest rozmaitych środków przeznaczonych do pielęgnacji zniszczonych włosów. Należy jednak wiedzieć, jak prawidłowo ich używać i do czego konkretnie są przeznaczone. Posiłkować się można etykietami, na których zapewne widnieć będą wszelkie informacje dotyczące przeznaczenia produktu.
Czy jednak są inne metody na zniszczone włosy po rozjaśnianiu? Okazuje się, że tak. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych domowych metod na pielęgnację włosów po rozjaśnianiu.
Odbudowa zniszczonych włosów — domowe metody
Jeżeli masz zniszczone włosy po rozjaśnianiu, a nie chcesz posiłkować się jedynie chemicznymi produktami dostępnymi w drogeriach, czy sklepach fryzjerskich, mamy dla Ciebie kilka domowych metod, które umożliwiają, lub wspomagają odbudowę włosów zniszczonych rozjaśnianiem.
Odżywki i maski
Produkty tego typu są chyba najbardziej oczywiste, jeżeli chodzi o walkę ze zniszczonymi włosami. Warto jednak wiedzieć, czym kierować się przy wyborze danych artykułów. Zdecydowanie pierwsze, na co należy zwracać uwagę to skład produktu. Najlepiej sięgać po odżywki, jak i maski, które skomponowane są na bazie naturalnych składników odżywczych, protein, witamin, czy kwasów tłuszczowych. Ingerencja w strukturę włosa, jak i skórę głowy, będzie znacznie lżejsza, jeżeli wybierzemy produkty pochodzenia naturalnego.
Proteiny w danych kosmetykach są niezwykle istotną kwestią. Otóż pełnią one rolę naprawczo-wzmacniającą, a co za tym idzie, wypełniają wcześniej wspomniane ubytki powstałe po rozjaśnianiu i kolejno tworzą warstwę ochronną.
Rodzaje odżywek
Odżywki występują pod wieloma rodzajami. Wyróżnić można np. proteinowe, emolientowe, a nawet odżywki humektanty. Proteinowe są idealnie do włosów zniszczonych, np. wysokoporowatych. Stosować je należy jednak na zmianę z innymi odżywkami, gdyż można doprowadzić do nadmiaru protein. To zaś przełoży się na szorstkość i łamliwość włosów.
Właścicielki włosów suchych, czy tych, które zagrożone są nadmierną utratą wody, powinny sięgać po odżywki emolientowe. Ich zadaniem jest nawilżenie i natłuszczenie włosów. Natomiast odżywki humektanty charakteryzują się bardzo silnym działaniem nawilżającym. Głownie za sprawą zawartości substancji zwanych humektantami, które mają wysoką zdolność pochłaniania wody. Dzięki temu chronią włosy przed utratą wilgoci.
Maski do włosów
Szukając kosmetyków na zniszczone włosy i na to, aby poprawić ich kondycję, sprawdzić można ofertę maseł do włosów, np. z mango. Ważne, jednak, aby to były one tłoczone na zimno, dzięki czemu zachowuje wszelkie właściwości zdrowotne i odżywcze. W danym maśle znajdują się głównie kwasy tłuszczowe, jak np. oleinowy, czy palmitynowy. Kwasy tłuszczowe wpływają w pozytywny sposób na odbudowę zniszczonej otoczki tłuszczowej włosa.
Dobrym rozwiązaniem będzie też sięgnięcie po kosmetyki zawierające olej z opuncji. Ta jest emolientem i zawiera w swoim składzie kwasy Omega-6, czy Omega-9. Posiadają one zdolność wnikania w głąb włosa i intensywnego odżywiania go. W efekcie może przełożyć się to na lśniące, pełne blasku i gładkie pasma. Innym emolientem, który świetnie sprawdzi się w procesie odbudowy włosów zniszczonych, jest oliwa z oliwek. Zawiera ona bardzo dużo związków fenolowych, czyli naturalnych przeciwutleniaczy.
Olejki — idealne na rozdwojone końcówki
Jednym z najpopularniejszych jest olejek arganowy. Ten nakłada się przed myciem głowy. Uwagą może wzbudzić fakt, że jeżeli włosy mają tendencję do przetłuszczania się, olejek nie należy nakładać blisko skóry głowy, lub bezpośrednio przy niej.
Warto wiedzieć, że wszelkie mieszanki z olejkami, najczęściej wymagają zmycia, gdyż są zbyt obciążające dla włosów i nie można ich stosować bez spłukiwania. Olejki najlepiej zmywać za pomocą szamponu, który przeznaczony jest do zniszczonych i suchych włosów, lub odżywki. Dobrze również, aby szampony zawierały właściwości regenerujące i odżywcze.
Sięgając po olejki do włosów, poza wymienionym, warto wziąć pod uwagę takie jak:
- jojoba,
- z migdałów,
- lniany,
- z kiełków pszenicy,
- z czarnuszki,
- z pestek śliwek,
- z dzikiej róży,
czy z rokitnika.
Wszystkie z wymienionych mają zbawienny wpływ na włosy zniszczone, czy suche. Olejki nawilżają, działają ochronnie i regenerująco.
Ponadto, przy wyborze produktów, warto kierować się ich pochodzeniem organicznym, czy ekologicznym. Głównie ze względu na to, że artykuły wyprodukowane w ten sposób, nie utraciły swoich najbardziej drogocennych właściwości. Zatem olejki to świetne produkty na włosy wysokoporowate.
Tabletki dla włosów zniszczonych
Czasami dobrą kuracją może być ta od środka. W tym celu, przeciw zniszczonym włosom warto zastosować specjalne tabletki. Te często występują np. z wyciągiem ze skrzypu polnego, z witaminami z grupy B, czy z wyciągiem z pokrzyw. Tabletki na zniszczone włosy mają działanie odżywcze, dostarczają witamin, i kluczowych substancji dla rozwoju włosów.
Suplementy tego typu należy jednak dobierać indywidualnie względem przypadku. Zanim sami podejmiemy decyzję, aby ratować zniszczone włosy w ten sposób, warto zaczerpnąć także informacji, czy porady specjalisty z zakresu pielęgnacji włosów, lub suplementacji.
Masaż głowy na zdrowe włosy
Choć może wydawać się to nie oczywiste, masaże głowy podczas mycia włosów poprawiają ukrwienie skóry, jak i dotleniają cebulki włosów. Dlatego masaże tego typu są ważnym elementem, który można wprowadzić, gdy regeneracja włosów staje się potrzebna.
Masaż można wykonywać ręcznie, bądź za pomocą specjalnego masażera. Należy go przeprowadzać delikatnie z uwagą na to, aby nie zadrapać skóry głowy. Poleca się wykonywać ruchy okrężne, rozpoczynając od czoła i idąc w kierunku tyłu głowy.
Aby pielęgnacja włosów w ten sposób była jeszcze bardziej efektywna, warto zastosować odpowiedni szampon, np. powodujący nawilżenie włosów, czy przywracający ich naturalny blask.
Zastosuj kosmetyki Do It Yourself
Posiadając nieco kreatywności i wolnego czasu, można zainteresować się popularnymi kosmetykami DIY. Jest to nic innego jak produkty, które możemy stworzyć sami, w domowym zaciszu, z odpowiednich składników.
Przykładem może być stworzenie własnej maski na włosy. W tym celu wykorzystać można awokado, banana i jogurt. Przygotowanie jest całkiem proste, gdyż sprowadza się zaledwie do kilku kroków. Wpierw połowę banana rozgniatamy wraz z awokado. Do przygotowanej masy dodajemy dwie lub trzy łyżki jogurtu naturalnego. Całość dokładnie mieszamy, bądź blendujemy.
Tak przygotowaną maskę nakładamy na włosy od połowy ich długości, aż po końcówki włosów. Cały proces będzie jeszcze bardziej efektywny, jeżeli wpierw umyjemy głowę z użyciem dobrego szamponu. Podczas mycia, warto przeprowadzić masaż głowy. Następnie po umyciu, nakładamy wspomnianą maskę DIY. Po nałożeniu, w sposób jak wcześniej wspomniany, na głowę nakładamy czepek foliowy, lub można owinąć włosy folią spożywczą. Po około 20 minutach zdejmujemy folię i spłukujemy włosy letnią wodą. Efekty zastosowania maski i wygładzenia włosów będzie można zauważyć już po pierwszym użyciu!
Domowe płukanki to inne, dobre rozwiązania DIY. Jedną z najlepszych na zniszczone włosy będzie płukanka z lipy i rumianku.
Zniszczone włosy, a fryzjer
Ostatnią propozycją na zniszczone włosy może być po prostu wizyta u fryzjera. Szczególnie jeżeli posiadamy mocno zniszczone, połamane i popalone kosmyki. Pomoc specjalisty jest także wskazana, kiedy wcześniejsze środki zawiodą. Każdy profesjonalny fryzjer powinien wiedzieć, jak regenerować zniszczone włosy np. po rozjaśnianiu. Dlatego też powinien on zaoferować kompleksową propozycję odbudowy.
Na koniec jeszcze porada. Otóż borykając się z problemem, jak opisany w poradniku, nigdy nie wolno chodzić spać z mokrymi włosami. Otóż mokre włosy są bardziej podatne na uszkodzenia, co zaś przełoży się na jeszcze większe pogorszenie problemu.
Podsumowanie
Jeżeli chcemy poprawić kondycję włosów zniszczonych rozjaśnianiem, warto spróbować jednego, lub kilku sposobów z poradnika. Zdecydowanie walka ze zniszczonymi włosami może nie być prosta, lecz należy próbować wszelkich metod! Przywróć piękny wygląd Twoich włosów!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.