Moda na thrifting – szukanie perełek w lumpeksach

Oceń post

Jeżeli chcesz ubrać się ciekawie i oryginalnie, a dodatkowo nie wydać dużej ilości pieniędzy to ten poradnik jest dla Ciebie! Doskonałym pomysłem na znalezienie inspirujących elementów stylizacji jest odwiedzanie second-handów lub, innymi słowy, lumpeksów. Korzyści, jakie niesie za sobą taka czynność, są większe, niż Ci się wydaje! Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

Odzież używana — kupowanie w lumpeksach

Pierwszym pytaniem, które się nasuwa, jest to, dlaczego warto kupować w lumpeksach? Okazuje się, że szperanie w sklepach z używaną odzieżą powraca do łask — powstają nawet grupy i profile w mediach społecznościowych, gdzie zarówno kobiety jak i mężczyźni dzielą się swoimi zdobyczami!

Niewątpliwie do zalet second-handów należy możliwość znalezienia w nich nietuzinkowych, oryginalnych i niekiedy wartościowych elementów garderoby. Kategorie znalezisk są naprawdę różne. W second-handach znajdziemy nie tylko koszulki, bluzki, spodnie, sukienki, spódnice, ale również galanterię, torebki, buty i wiele innych dodatków. Wiele produktów jest naprawdę świetnej jakości i w doskonałym stanie. Oczywiście zdarzyć się mogą rzeczy zniszczone, ale są to przecież sklepy z używaną odzieżą, zatem jest to zrozumiałe. Drugą stroną medalu jest fakt, że trafić można na rzeczy nowe, nierzadko z metkami producenta.

Wspominając o lumpeksowych perełkach, nie sposób dodać, że spotykane w lumpeksach przedmioty, często mogą pochodzić od znanych producentów. Wśród zbieraniny setek ubrań, trafić można na naprawdę niszowe marki, o których nawet się nam nie śniło, że napotkamy na nie w lumpeksie.

Inne powody, dla których warto odwiedzać lumpeksy

Dlaczego jeszcze warto odwiedzić second-hand? Otóż nierzadko mamy gwarancję, że komponując outfit kupiony w takim miejscu, trudno będzie spotkać na ulicy osobę podobnie ubraną! Wiele ubrań pochodzi z ubiegłorocznych kolekcji, zatem na pewno nie znajdziemy ich w innych sklepach. Ponadto aktualnie styl Vintage jest w modzie, zatem zaglądanie do lumpeksów jest dobrym sposobem, aby znaleźć tam ubrania tego typu.

Przeczytaj też:  Mydełka z sercem domowej roboty, wyjątkowy prezent na Dzień Matki

Kolejnym powodem są atrakcyjne ceny. W zależności od sklepu spotkać się można z rzeczami wycenionymi indywidualnie, jak i takimi, które sprzedawane są na wagę. Ceny są zmienne i zazwyczaj w dzień nowej dostawy, są najwyższe. Natomiast z każdym kolejnym dniem nierzadko rzeczy są wyprzedawane. Największa wyprzedaż zwykle odbywa się    przeddzień nowej dostawy. 

Dostawy odzieży w takich sklepach są kwestią indywidualną i w niektórych odbywają się co tydzień, w innych raz w miesiącu.

Kupowanie ubrań w lumpeksach może także stanowić formę recyklingu. Ubrania nie są wyrzucane, lecz służą drugiej osobie. W ten sposób można ograniczyć ilość odpadów, co zdecydowanie przekłada się pozytywnie na środowisko naturalne. Bycie eko jest w modzie, zatem chodzenie i kupowanie w lumpeksach wpisuje się w ten trend, a więc także jest modne.

Sweter z second-handu

Zakupy w sklepach stacjonarnych i sklepach sieciowych

Lumpeksy to nie tylko sklepy stacjonarne. Istnieją też takie, które swoją działalność prowadzą w sieci. Osoby, które szukają ubrań z drugiej ręki, mogą zatem polować w dwóch miejscach. Zakupy w sklepie stacjonarnym mają tę zaletę, że konkretną rzecz widzimy od razu na żywo, możemy ocenić jej stan, poszukać wad. Można ją także przymierzyć, co jest niezaprzeczalną zaletą. Ponadto jest to dla wielu osób forma rozrywki, ciekawie spędzonego czasu.

Zakupy w sklepie internetowym

W sieci działa wiele sklepów zajmujących się sprzedażą używanej odzieży. Często sprzedawcy regularnie uzupełniają swoją ofertę o nowe rzeczy. Kto regularnie śledzi działalność internetowych lumpeksów, znaleźć może wiele ciekawych ubrań. Ceny są atrakcyjne, a dodatkowo czasem można je negocjować. To, co charakteryzuje internetowy second-hand to także szybka wysyłka i przyjemne zakupy bez tłumów.

Wadą zakupów używanych ubrań w sieci jest to, że czasami rzecz, a raczej jej stan, może nieco się różnić od tego, jaki był przedstawiony w opisie lub na zdjęciach. Nie z racji złośliwości sprzedającego, ale raczej indywidualnej kwestii dotyczącej interpretacji zużycia ubrania. Zazwyczaj jednak dobra jakość zdjęć i ich ilość wystarczy, aby móc samemu ocenić stan przed zakupem.

Przeczytaj też:  Jak zrobić profesjonalny manicure w domu?

Ponadto trzeba sugerować się rozmiarem i ewentualnymi wymiarami udostępnionymi w ogłoszeniu przez sprzedawcę. Czasami to wystarczy, aby dopasować ubranie na siebie, czasami jednak nie i wtedy po otrzymaniu go i przymierzeniu na żywo może okazać się, że nie pasuje. W takich sytuacjach oczywiście istnieje możliwość zwrotu towaru i odzyskania pieniędzy. Jedyne co tracimy to czas.

Sklep z odzieżą używaną

Ubrania z lumpeksu — jak szukać perełek

Wiemy już, dlaczego warto kupować w sklepach z odzieżą używaną. Wiemy także, że second-hand to nie tylko sklep stacjonarny, ale też ten, który prowadzi swoją działalność w sieci. Czas, aby dowiedzieć się tego, jak szukać perełek!

Skupimy się na stacjonarnych sklepach, gdyż nadal są one bardziej popularne. Przede wszystkim, odwiedzając lumpeks, jeżeli chcemy znaleźć perełki, nie można ograniczać się do jednego działu. Należy przejrzeć zarówno dział męski, damski, jak i dziecięcy. Nierzadko osoby, które pracują w lumpeksie z powodu zwyczajnej pomyłki, zawieszą jakąś rzecz w niewłaściwym dziale — być może, akurat to ta rzecz będzie dla kupującego perełką. Każdy ma przecież inny gust

Kolejną podpowiedzą, może być to, aby odwiedzać lumpeks w dniu dostawy — szczególnie jeżeli szukamy markowych ubrań. Tych znaleźć można naprawdę wiele. Otóż bez trudu uda się trafić produkty sportowych marek jak Nike, Adidas, ale też marek premium jak Tommy Hilfiger, Ralph Lauren, Michael Kors, Guess. Przy odrobinie szczęścia znaleźć można naprawdę drogie, luksusowe marki, jak np. Dolce&Gabbana, Gucci, Hermes i nie tylko. Minusem pójścia do sklepu z używanymi ubraniami w dniu dostawy nowego towaru, jest fakt, że na pewno trafimy na dużą ilość klientów, którzy tak jak my, będą poszukiwali perełek.

Co jeszcze warto wiedzieć szukając perełek?

Komu zależy na szczególnej oszczędności, powinien wybrać się na łowy w dzień wyprzedaży. Wtedy również trafić można na wiele ciekawych ubrań. Co prawda, markowych rzeczy może być mało, ale innych, z których uda się stworzyć ciekawą stylizację będzie mnóstwo!

Przeczytaj też:  Nie lubisz sukienek, a ślub coraz bliżej? Zobacz najnowsze trendy

Szukanie perełek z kategorii odzieży używanej na pewno wymaga cierpliwości. Odwiedzając sklep, należy wygospodarować sobie większą ilość czasu — na pewno większą niż w przypadku kupowania nowych rzeczy. Dotyczy to głównie wybierania się na zakupy w dzień dostawy. Wtedy, warto przejrzeć każdy dział, a co więcej, każdy wieszak — zatem potrzeba czasu. Czasami, inni klienci odwieszają rzeczy np. po ich przymierzeniu. 

Warto także zapamiętać, że rozmiar z metki często nie ma bardzo dużego znaczenia. W second-handach znajdują się ubrania od różnych producentów, które pochodzą z kolekcji nawet sprzed kilku lat. Zatem niekiedy rozmiar XL może odpowiadać rozmiarowi M innej marki i odwrotnie.

Podsumowanie

Odzież używana i poszukiwanie jej w sklepie typu second-hand to zdecydowanie temat rzeka. W tym poradniku przedstawiliśmy jednak nieco informacji na temat tego, dlaczego warto kupować w lumpeksach. Jak widać, w takich miejscach można trafić na produkty naprawdę dobrej jakości, często markowe, ponadto ceny są znacznie niższe niż w sklepach z nową odzieżą. Co najważniejsze, kupowanie w second-handach jest modne, bo dajemy odzieży drugie życie i dzięki temu, jesteśmy eko!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.