Styl business casual dress code – praktyczny poradnik dla kobiet i mężczyzn
Dress code to pojęcie określające zasady ubioru obowiązujące osoby znajdujące się w konkretnych okolicznościach – ubiór powinien spełniać wymagania właściwe dla okazji, sytuacji lub towarzystwa, w jakim się znajdujemy. I choć często postrzegane są jako ograniczające naszą swobodę, mogą istotnie wpływać na sposób, w jaki jesteśmy postrzegani, a nawet być elementem budowania wizerunku firmy lub samego pracownika.
Biznesowy dress code dość jasno określa sytuacje, w których możemy wybrać niezobowiązujące stylizacje lub wyłącznie klasyczny krój, ale część firm wprowadza swoje własne zasady w tej kwestii, niekoniecznie wymagając od swoich pracowników noszenia marynarek i krawatów. Pewne standardy są jednak uniwersalne – poznaj je, aby uniknąć niezręcznych sytuacji.
Rodzaje business dress code
Odpowiedni strój to taki, który pasuje do okazji – ma określony krój, kolorystykę i wzornictwo. Warto pamiętać również o tym, aby niezależnie od okoliczności, wybierać wygodną i przewiewną odzież dobrej jakości, zawsze dopasowaną do pory roku i pogody. Wyróżniamy trzy odmiany dress code business.
Klasyczny strój biznesowy – business attire
Klasyczny strój biznesowy to synonim elegancji i minimalizmu – zwykle noszą go osoby zajmujące stanowiska kierownicze, pracownicy sektora bankowości, finansów, prawnicy, politycy i pracownicy mający bezpośredni kontakt z klientem. W tego rodzaju modzie biznesowej obowiązują stonowane, eleganckie kolory – czerń, granat, grafit i szarość. Koszule i bluzki najczęściej są białe lub kremowe, w odcieniu harmonizującym z resztą stroju.
Styl business casual dress code
W stylu business casual obowiązują już mniej sztywne zasady niż w klasycznych stylizacjach biznesowych – to styl biznesowy określany jako swobodna elegancja. To tak zwane codzienne ubranie biznesowe – wygodne, ale wciąż stylowe i powściągliwe w kroju i kolorystyce.
Tak określony dress code obowiązuje na przykład w czasie kolacji i eventów firmowych, podróży służbowych lub nawet w biurze (pod warunkiem jednak, że nie mamy bezpośredniego kontaktu z klientami). W stylu casual mamy szerokie pole do popisu, bowiem nie obowiązują nas klasyczne spodnie lub sukienki ołówkowe – gładki golf lub casualowa marynarka w stonowanych barwach są mile widziane.
Styl smart casual
Ostatni jest styl smart casual, w którym możesz pozwolić sobie na sporo luzu, choć nadal obowiązuje zasada zachowania schludnego wyglądu. Ten najbardziej nieformalny styl biznesowy najczęściej spotykany jest w nowych firmach z młodymi pracownikami, w rozwojowych startupach, branży IT oraz na wydarzeniach mających miejsce po zakończeniu dnia pracy.
Należy jednak pamiętać, że choć najmniej oficjalny, styl ten wyklucza krótkie spódniczki lub spodnie, głębokie dekolty i koszulki na ramiączkach. T-shirt z dużą, wyrazistą grafiką i jeansy z przetarciami lub dziurami oraz sandały, klapki i obuwie sportowe także są niedopuszczalne. Można za to wybrać bluzkę lub dodatek w odważniejszym kolorze.
Business casual dress code
Wiemy już, że w stylu business casual obowiązuje etykieta – dość luźna wprawdzie w porównaniu z klasycznym business dress code, ale jednak sprecyzowana i służbowa. Co to jednak znaczy? W jaki sposób ubierać się na co dzień w duchu business casual? Oto konkretne informacje.
Strój business casual męski
Strój męski w duchu business casual powinien być w stonowanych kolorach, niekoniecznie jednak w kolorze czarnym – świetnie sprawdzi się granat lub szarość i te kolory dominują niezależnie od pory roku. Garnitur i okrycie wierzchnie mogą mieć delikatne wzory, na przykład subtelną kratę, ale zaleca się zachowawczość, jeśli chcesz stworzyć idealną stylizację do pracy w biurze.
Nie ma konieczności zakładania krawata do garnituru. Koszula, w zależności od zasad obowiązujących w konkretnej firmie i od okoliczności, może mieć kołnierzyk lub fason nieco bardziej sportowy, na przykład polo. Na koszulę założyć można sweter z wysokiej jakości włókien – wełna będzie doskonałym wyborem.
Uzupełnieniem męskiej stylizacji business casual będą eleganckie buty (np. oxfordy) i dobrej jakości, pasujący do nich skórzany pasek. Mokasyny też nie będą uchybieniem.
Strój business casual damski
Panie ubierające się zgodnie z business casual dress code mogą wybierać pomiędzy eleganckimi sukienkami, spódnicami i spodniami, przy czym należy oczywiście zwrócić uwagę, że nie każda sukienka i spódnica się nadaje. Fasony ołówkowe będą zawsze dobrym wyborem, a spódnicy powinna towarzyszyć koszula w jasnych kolorach – biała koszula nie jest bezwzględnym wymogiem.
Równie elegancko i profesjonalnie będą się prezentowały spodnie od garnituru zestawione z białą koszulą – to z jednej strony bardzo klasyczne, a z drugiej kobiece połączenie tworzące perfekcyjny styl damski. Latem, zamiast spodni od garnituru można wybrać fason cullotte, do którego pięknie pasować będzie damski krawat.
Równie dobrze może się prezentować strój damski zimą – do spodni lub spódnicy możesz, zamiast żakietu, wybrać piękny kardigan lub sweter. Doskonale sprawdzają się również sukienki kopertowe lub koszulowe z nieco grubszej dzianiny.
Buty są ważnym elementem stylizacji – warto zdecydować się na czółenka na niewysokim obcasie, ale możesz wybrać również baleriny lub półbuty. W business casual możesz wkładać buty z odkrytymi palcami, ale niedopuszczalne są klapki, sandały, trampki, adidasy czy tenisówki.
Spora dowolność panuje natomiast w doborze dodatków, choć o wielkich listonoszkach, płóciennych torbach i plecaku powinnaś raczej zapomnieć. Podobnie jak o krzykliwej, ciężkiej biżuterii – powściągliwa elegancja to słowo – klucz.
Czego unikać w stylu business casual?
Osoba ubrana w stylu business casual powinna na pierwszy rzut oka wyglądać gustownie. Są więc takie elementy garderoby oraz ich kolory, wzory i materiały, które w stylizacjach pojawiać się nie powinny. Należą do nich na przykład:
- jeansy – wciąż budzą sporo kontrowersji w przypadku business casual. Czasem dopuszczalne są bardzo ciemne, gładkie jeansy bez zdobień. Możesz je za to śmiało nosić w stylu smart casual;
- bardzo obcisłe lub rozkloszowane spódnice/sukienki – nie kojarzą nam się z elegancją i klasą, powinnaś więc zostawić je na spotkania w gronie znajomych;
- krótkie spódnice/sukienki lub bluzki odsłaniające ramiona – spódnica lub sukienka o optymalnej długości powinna zasłaniać kolano;
- charakterystyczne wzory – zamiast bluzki w serduszka, kwiaty czy motywy zwierzęce wybierz delikatne prążki, paski, kratę lub klasyczną pepitkę.
Podsumowanie
Styl business casual narzuca nam elegancję i oszczędność pod względem kroju, kolorystyki oraz wzornictwa. Nie ma jednak nic wspólnego ze sztywnym, szalenie formalnym stylem klasycznym i pozwala na sporą dawkę swobody.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Enpulse
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.