Przyjaźń kobiet – dlaczego jest tak ważna

Oceń post

Przyjaźń można nazwać związkiem, który przez czas swojego trwania będzie przechodził różne fazy. Przyjaźń będzie też niejednokrotnie wystawiana na rozmaite próby. Czy właśnie stąd wzięło się określenie, że prawdziwa przyjaźń przetrwa wszystko? Być może, lecz jest to bardziej skomplikowane, niż nam się wydaje — szczególnie jeżeli chodzi o przyjaźń między kobietami.

Dlaczego nie każdą koleżankę można nazwać przyjaciółką? Na czym polega przyjaźń między kobietami? Czym różni się przyjaźń damska od przyjaźni męskiej? Te i wiele innych kwestii poruszymy w tym poradniku — przeczytaj już teraz!

Prawdziwa przyjaźń — damska, męska i przyjaźń damsko-męska

Zanim przejdziemy do konkretnych kwestii, wpierw sprawdźmy, jak definiować prawdziwą przyjaźń. Otóż nie podlega ona upływowi czasu i nie zależy od przypadku. Sami, indywidualnie wybieramy sobie przyjaciół. Aby móc się z kimś przyjaźnić, najpierw trzeba poznać mocne i słabe strony tej osoby. Kolejną, ogromnie ważną kwestią jest to, aby te mocne i słabe strony zaakceptować! Jednak nie jest to takie łatwe i aby to zrobić, należy również dać coś od siebie — otworzyć się na tę osobę!

W prawdziwej przyjaźni tak naprawdę nie chodzi o płeć, wiek, status społeczny, czy inne kwestie. W prawdziwej przyjaźni najbardziej liczy się podejście do danej osoby i podstawa, na której relacja jest budowana. Taka prawdziwa przyjaźń wynika z sympatii i wzajemnego przyciągania się. Opiera się także na szacunku, zaufaniu, czy szczerości.

Przyjaciel musi być także osobą empatyczną. Musi umieć spoglądać na świat nie tylko ze swojej perspektywy, ale także oczami swojego przyjaciela. Istotna jest również odpowiedzialność za drugą osobę i umiejętność wybaczania. Podsumowując, przyjaźń opiera się nie tylko na obopólnej akceptacji, czy zrozumieniu, ale również na gotowości i chęci wysłuchania drugiej osoby, czy chęci dowiadywania się o niej nowych rzeczy.

Przeczytaj też:  Samotność po 30 -stce. Jak sobie radzić?

Przyjaźń jest radością ze wspólnie spędzanego czasu, bez poczucia jego marnowania. Pomimo że ogólne zasady przyjaźni są całkiem podobne, to czasami odmiennie mogą przebiegać relacje damskie, męskie, czy damsko-męskie.

Kobieca przyjaźń

Przepis na prawdziwą przyjaźń między kobietami

Kobieca przyjaźń powstaje zazwyczaj na dwóch fundamentach — jest to intymność oraz emocjonalne zaangażowanie. Intuicyjnie można dostrzec, że kobiety lubią rozmawiać na temat uczuć, o swoich kłopotach. Potrzebują również fizycznego dotyku i bezpośrednich spotkań twarzą w twarz. Najbardziej pożądanymi cechami w przyjaźni między kobietami jest poczucie wsparcia i więź emocjonalna.

Od swoich przyjaciółek oczekują, że te będą zawsze w trudnych momentach i będą je wspierać. Bardzo ważną kwestią jest zaufanie, możliwość wygadania się, powierzania sekretów i co za tym idzie wspólne przeżywanie ewentualnych problemów. Jeżeli relacja między kobietami jest zdrowa i trwała, przynosi danym paniom zazwyczaj wiele mentalnych, jak i fizycznych korzyści.

Fakt, który charakteryzuje kobiecą przyjaźń, jest tym, że dwie przyjaciółki nie muszą nawet pytać, by widzieć, jak się druga strona czuje i czego potrzebuje.

Kobieca przyjaźń, a przyjaźń męska — czym się różnią

Męska przyjaźń charakteryzuje się bardziej transakcyjnymi relacjami. Nie opiera się tak bardzo na zaangażowaniu emocjonalnym i bezpośrednim kontakcie, jak ma się to w bliskiej relacji kobiecej. Większość męskich przyjaźni krąży wokół wspólnych aktywności. Mężczyźni nierzadko nie mają chęci skrupulatnego omawiania każdego swojego problemu i zmiany w swoim życiu. Nie potrzebują także stałego, regularnego kontaktu. Zdecydowanie wolą uzyskanie szybkich informacji zwrotnych i konkretnej porady wobec bieżącego problemu.

Mogą oni nawet przez długi czas rozmawiać ze sobą sporadycznie i pomimo tego, nadal uważać się za dobrych przyjaciół. Jest to zdecydowanie odmienna cecha, jak w przypadku kobiet, gdzie brak regularnego kontaktu zazwyczaj sprzyja rozluźnieniu bądź zerwaniu relacji.

Przeczytaj też:  Studia menedżerskie - dlaczego warto inwestować w rozwój swoich umiejętności kierowniczych

Trzy kobiety - przyjaciółki

Kilka słów o przyjaźni damsko-męskiej

Jest to jeden z rodzajów przyjaźni, który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy przyjaźń damsko-męską można nazwać normalną relacją i czy jest ona w ogóle możliwa? Okazuje się, że tak.

Relacja damsko-męska jest realna wtedy, kiedy czujemy ze sobą więź emocjonalną, mamy wspólne zainteresowania, jak np. uprawianie sportu, czy potrafimy na siebie wzajemnie liczyć. Czasami taka przyjaźń może być naprawdę silna, szczególnie z uwagi na to, że poznajemy dzięki niej punkt widzenia drugiej płci.

Przyjaciółki

Jak pielęgnować swoje relacje przyjacielskie?

Często wiele osób chciałoby mieć tego jednego przyjaciela na całe życie, aby zawsze był w trudnych chwilach. Taka relacja jest możliwa, lecz wymaga pielęgnacji i nie tylko.

Prawdziwa kobieca przyjaźń nie podlega upływowi czasu, ale też nie jest ot tak dana nam na zawsze! Porównać ją można do kwiatu, który niepielęgnowany —  usycha. Jak zatem dbać o kobiecą przyjaźń?

  • Postaraj się utrzymywać regularny kontakt ze swoją przyjaciółką.
  • Okazuj jej zainteresowanie i tego samego oczekuj od niej.
  • Okazujcie sobie wzajemny szacunek.
  • Bądźcie blisko i wspierajcie się w trudnych chwilach.
  • Nie zazdrośćcie sobie osiągnięć i sukcesów.
  • Bądźcie wobec siebie lojalne i dyskretne.
  • Akceptujcie swoje słabe i mocne strony.
  • Postaraj się nie absorbować przyjaciółki swoim życiem.
  • Nie skupiaj się jedynie na sobie i własnych problemach — nie bagatelizuj problemów swojej przyjaciółki!
  • Weź pod uwagę, że związek, czy macierzyństwo mogą chwilowo osłabić waszą relację. Jest to jednak okres przejściowy, po którym wszystko może wrócić na prawidłowe tory!

Budowanie przyjaźni jest trudną i żmudną pracą, jednak zdecydowanie wartą poświęcenia. Szczególnie biorąc pod uwagę, że przyjaźń pozytywnie odbija się na zdrowiu, czy rozwoju osobistym. Pozytywna relacja, jak opisywana zwiększa też poczucie przynależności i poczucie szczęścia. Wsparcie emocjonalne w ciężkich chwilach, od osoby, która nas rozumie jest nieocenione.

Przeczytaj też:  Aranżacja poddasza - Jak urządzić poddasze?

Podsumowanie

Ludzie mający przyjaciół to prawdziwi szczęściarze! Szczególnie takimi mogą się nazwać kobiety, które mają swoje prawdziwe przyjaciółki! Należy jednak pamiętać, że relacja taka nie jest dana na zawsze i stale należy o nią dbać!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.