Jak zaaranżować domowe biuro?

Oceń post

Jak zaaranżować domowe biuro?

Praca zdalna staje się codziennością wielu osób. Ten nowoczesny system pracy jest coraz chętniej wdrażany w wielu firmach. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Aby jednak pracownik mógł efektywnie wykonywać swoje zadanie w domu, potrzebne będzie biuro.

Home office z czasem będzie niezbędnym elementem każdego, kto będzie pracował zdalnie — w domu. Dlatego, warto wiedzieć, jak zaaranżować takie biuro. Po to właśnie powstał ten poradnik, aby zaczerpnąć z niego kilka pomysłów, dzięki czemu w prostszy sposób urządzimy swoje własne wymarzone biuro.

Urządzanie domowego biura — wybierz idealne miejsce

Jednym z pierwszych elementów tworzenia domowego biura jest wydzielenie odpowiedniego miejsca. Strefę pracy możemy stworzyć w zwykłym pokoju, w którym przebywamy na co dzień, jak i wybrać osobne pomieszczenie, jeśli mamy taką możliwość.

Stawiając na urządzenie home office w pokoju dziennym, lub innym podobnego typu, warto postarać się, aby biurko, czy inne elementy, które są niezbędne w biurze, stanęły w jak najdogodniejszych miejscach. Trzeba uwzględnić także fakt, aby urządzanie swojego kącika pracy nie zaburzało dotychczasowej, całościowej harmonii danego pokoju. Słowo kącik jest nieprzypadkowe, gdyż właśnie idealnym miejscem, może być kąt pokoju. Tam nikomu nie będziemy przeszkadzać, jak i możemy w spokoju pracować. Dobrze także jest zwrócić uwagę na dodatki, jak np. okno, czy dobry dostęp do wtyczek elektrycznych.

W przypadku urządzania home office w osobnym pomieszczeniu, w zasadzie mamy pełną swobodę aranżacji. Ustawienie poszczególnych mebli, usytuowanie biurka, np. przy oknie nie będzie stanowiło żadnego problemu.

Przykładowe biuro w domu”

Oświetlenie do domowego biura

Podczas pracy zdalnej, bardzo przyda się odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu w wygodniejszy sposób będzie można pełnić swoje obowiązki. Warto o nie zadbać i zwrócić uwagę, jak prawidłowo oświetlić swoje miejsce do pracy.

Przeczytaj też:  Zasłony na taśmie czy na przelotkach — Jakie wybrać?

Idealnie, jeżeli stanowisko pracy będzie znajdowało się jak najbliżej światła dziennego, czyli np. okna. W takich przypadkach, jeżeli wykonujemy pracę za dnia, ograniczyć się można jedynie do zastosowania dobrej lampki biurkowej, która będzie pełniła funkcję doświetlającą.

To samo dotyczy, jeżeli urządziliśmy domowe biuro w pokoju dziennym. Otóż czasami wymiana głównego oświetlenia pomieszczenia nie wchodzi w grę, zatem warto rozejrzeć się za dobrej jakości lampką na biurko. Wybór tych jest naprawdę ogromny. Poleca się sięgać po ekonomiczne lampki typu LED, które charakteryzują się również dłuższą żywotnością, aniżeli ich klasyczne odpowiedniki na żarówkę.

W przypadku osób, które home office urządzają w osobnym pomieszczeniu, trzeba skupić się na głównym źródle światła. Tutaj ponownie nawiązać można do lamp typu LED. Rodzaj, czy wielkość należy dobrać pod rozmiar pomieszczenia. Skupić się także trzeba na barwie światła. Uznaje się, że do pracy idealnie pasuje neutralna barwa, oscylująca w około 4000-5000 K. Oczywiście miejsce do pracy dodatkowo można oświetlić lampką na biurko.

Jakie meble, aby dobrze urządzić domowe biuro

Przechodzimy do kwestii, która pewnie najbardziej interesuje wiele osób. Otóż jakie meble dobrać aranżując swoje domowe biuro? Możliwości jest całkiem sporo. Porady na temat biurka i innych elementów znajdziesz poniżej!

Biurko

W przypadku home office w pokoju dziennym postawić można na uniwersalne biurko, wyposażone w szuflady, dzięki czemu zaoszczędzimy wiele miejsca w pokoju, a nie stracimy na przestrzeni, w której np. będziemy przechowywać dokumenty, czy niezbędne przedmioty do pracy. Alternatywą dla biurka może być klasyczny stół, jednak nie będzie on tak praktyczny, jak biurko. Rozmiar stołu również należy dobierać pod możliwości przestrzenne.

Kiedy biuro będzie w osobnym pomieszczeniu, mamy całkowitą dowolność z doborem biurka, czy stołu do pracy. Najlepszym rozwiązaniem będą duże biurka z wieloma szufladami, jak i być może dodatkowym stołem obok. To, w jakim stylu będą meble, ogranicza się do tego, jak planujemy urządzić całe pomieszczenie.

Przeczytaj też:  Aranżacja przedpokoju inspiracje

Biurko - stolik

Regał

Jest to kolejny element, który może, a nawet powinno zawierać domowe biuro. W pokoju dziennym, jeśli jest taka możliwość, warto pokusić się o niewielki regał do przechowywania niektórych rzeczy. Co ważne, bez względu na to, jakie meble wybierzemy, dobrze, aby te, choć w pewnym stopniu wpasowywały się w ogólny wystrój pokoju.

W klasycznym biurze zastosować można duży regał z przegrodami, w którym będzie można przechowywać teczki, czy dokumenty, jak i inne artykuły.

Duży regał w domowym biurze

Dobierz krzesło

Domowe biuro, jak i klasyczne w pracy, musi zawierać wygodne siedzisko. Dzięki temu, podczas wykonywania pracy przede wszystkim nie cierpi nasz kręgosłup. Siedziska to zdecydowanie najważniejsze meble do biura. Na szczęście ich wybór jest naprawdę spory. Otóż na rynku znaleźć można krzesła obrotowe z profilowanym oparciem, które dodatkowo są regulowane na wszelkie sposoby. Osoby lubiące elegancję, wybrać mogą wygodny fotel skórzany, który zdecydowanie uprzyjemni pracę w pomieszczeniu, jakim będzie domowe biuro.

Co istotne, jeżeli ktoś ma problemy z kręgosłupem, warto, aby zakup fotela poprzedził rozmową z ortopedą, czy osobą kompetentną w danym temacie i dobrał takie siedzisko, jakie dla niego będzie najlepsze. Porady często mogą udzielać także pracownicy sklepów meblowych.

Wygodny fotel biurowy

Domowe biuro, a dodatki

Aby przyjemniej się pracowało, postawić można na kilka estetycznych dodatków. Przydać się mogą poręczne organizery, np. na długopisy. Nieco ożywienia dla danego miejsca wprowadzić może roślina, którą postawimy na biurku, czy obok niego.

Oczywiście do domowego biura przyda się też mały kosz na śmieci, czy kilka dodatkowych urządzeń elektrycznych, jak chociażby niszczarka dokumentów, drukarka itp. Poleca się wybierać ergonomiczne urządzenia, jeśli nie mamy wiele miejsca do zaaranżowania w mieszkaniu.

Praktyczne biuro w domu

Domowe biuro w stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest od dawna lubianym i często stosowanym w wielu domach. Dlaczego więc nie urządzić w taki sposób swoje domowe biuro? Okazuje się, że nie jest to bardzo skomplikowana czynność.

Przeczytaj też:  Jak udekorować mieszkanie na wiosnę

W zasadzie ograniczyć się można do prostego, drewnianego biurka, prostego krzesła i dodatkowego, mocniejszego akcentu, najlepiej odznaczającego się charakterystycznym kolorem. Może to być lampka, krzesło, dodatkowa półka, czy wiele innych elementów. Kilka dodatków, wprowadzi przyjemniejszy klimat do biura w domu. Postawić można na prostą korkową tablicę, do przypinania notatek, czy jej odpowiednik z metalu (tablica kratka), na którym notatki można przypinać za pomocą klipsów.

Podsumowanie

Jeżeli praca za biurkiem będzie przyjemna, chociażby z uwagi na aranżację całego biura, będzie także efektywniejsza. Warto mieć to na uwadze, tworząc swoje domowe biuro, bez względu na to, czy będzie ono się znajdowało w pokoju dziennym, w sypialni, salonie czy w osobnym pomieszczeniu! 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.