Grzybica paznokci po hybrydzie — jak leczyć

Oceń post

Hybrydowy manicure stał się ostatnimi czasy niezwykle popularny. Decyduje się na niego wiele kobiet z racji dużej ilości zalet takiego ozdabiania paznokci rąk. Czasami jednak wystąpić mogą niepożądane skutki uboczne manicure hybrydowego, o których warto wiedzieć.

W tym poradniku sprawdzimy, dlaczego po hybrydzie, czasami powstaje grzybica paznokci. Czytając poradnik, będzie można dowiedzieć się także nieco więcej informacji na temat danej przypadłości.

Paznokcie hybrydowe

Aby móc stworzyć hybrydową stylizację paznokci, do tego celu wykorzystać należy specjalne lakiery. Te łączą w sobie wszystkie właściwości żelów przeznaczonych do płytki paznokcia, jak i klasycznych lakierów. Hybrydy wykonuje się na naturalnej płytce paznokcia, a po nałożeniu produktu, całość zostaje utwardzona pod specjalną lampą emitującą światło UV. Metoda ta charakteryzuje się trwałością i dlatego jest chętnie wybierana przez wiele Pań. Można także dowolnie ozdabiać płytkę paznokcia, co jest kolejnym atutem.

Trzeba jednak wiedzieć, że manicure hybrydowy wykonać można jedynie na zdrowej płytce paznokcia. Na uwadze należy też mieć fakt, że lepiej zrezygnować z takiej stylizacji, jeżeli jest się uczulonym na substancje chemiczne zawarte w lakierze. Kolejna istotna kwestia to higiena. Niedopilnowanie rygorystycznej higieny podczas wykonywania hybryd wiązać się może z przykrym powikłaniem, jakim jest grzybica paznokci.

Paznokcie hybrydowe

Grzybica paznokci — przyczyny. Dlaczego poprzez wykonywanie hybryd można złapać grzybicę paznokci

Wiele osób kusi możliwość zaoszczędzenia i decyduje się wykonywać paznokcie hybrydowe w domu. Jeżeli posiada się odpowiednie doświadczenie i warunki do przeprowadzania takiego zabiegu, nie ma w tym nic złego. Jednak kiedy nie dopilnuje się wyżej wymienionych kwestii, można doznać grzybicy paznokci.

Dolegliwość ta związana jest przede wszystkim z brakiem zachowania prawidłowej higieny podczas zabiegu wykonywania hybryd. Kwestia ta dotyczy nie tylko nakładania, czy zdejmowania lakieru, ale też jego utwardzania. Na uwadze trzeba też mieć inne, mniej oczywiste kwestie, jak dezynfekcja przyrządów kosmetycznych, używanych do wykonywania paznokci, jak i dezynfekcja rąk osoby, która dany zabieg wykonuje – zaleca się aby posiadała ona rękawiczki.

Przeczytaj też:  Subtelny tatuaż bransoletka - X najmodniejszych wzorów

Jak wygląda grzybica paznokcia i objawy grzybicy paznokci

Warto wiedzieć, jak rozpoznać u siebie tę przykrą dolegliwość, jaką jest grzybica paznokci rąk i stóp. Zdarzają się przypadki, że płytka paznokcia dotknięta może być onycholizą, bądź reakcją alergiczną.

Jednymi z najczęstszych objawów grzybicy paznokci są:

  • rozwarstwianie się płytki paznokcia,
  • zmiana koloru płytki na lekko żółty, zielonkawy,
  • zmatowienie płytki paznokciowej,
  • kruszenie się płytki paznokciowej,
  • łamliwość płytki,

jak również dolegliwości bólowe.

Własnoręczny manicure

 

Jak wygląda leczenie grzybicy paznokci

Na szczęście grzybica paznokci rąk i stóp jest dolegliwością, z którą można sobie poradzić. Należy jednak wiedzieć, że interpretacji choroby nie powinno się dokonywać samemu, lecz z pomocą lekarza specjalisty, najlepiej dermatologa. Wykwalifikowany lekarz, bez trudu rozpozna grzybicę paznokci i udzieli odpowiednich informacji dotyczących leczenia, przepisze również odpowiednie leki.

Leczenie grzybicy paznokci opiera się i obejmuje wykorzystanie leków takich samych, jakie stosuje się w przypadku grzybicy skóry. Takowe zawierają wiele pomocnych substancji, np. itrakonazol, terbinafina, czy flukonazol. W przypadku grzybicy paznokci rąk dane środki stosuje się zazwyczaj minimum 3 miesiące.

Często polecaną opcją na zwalczenie przykrych dolegliwości związanych z grzybicą paznokci jest stosowanie specjalnego lakieru. Ten w swoim składzie zawiera substancje wspomagające walkę z grzybami oraz hamującymi ich namnażanie się.

Najbardziej inwazyjną metodą walki z daną dolegliwością jest usuwanie płytki paznokcia. Niestety nierzadko niesie ona za sobą wiele powikłań. Choć zabieg taki wykonuje się w ostateczności i nie jest polecany, to niekiedy jest konieczny (zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest np. leczenie grzybicy laserem). Szczególnie w przypadku zaawansowanej onycholizy, znacznego bólu, pogrubienia paznokcia powyżej 4 mm, bądź bocznej postaci grzybiczej paznokci.

Nieleczona grzybica paznokci

Jeżeli dany problem już wystąpił, nie należy go lekceważyć. Otóż nieleczona dolegliwość może rozprzestrzenić się na inne, zdrowe tkanki, a także być źródłem zakażeń dla innych osób. Grzybica znacznie obniża jakość życia i powoduje dolegliwości, jak wyżej wymienione, zatem od razu po jej rozpoznaniu należy przejść do kuracji leczniczej. Im szybciej się postąpi w taki sposób, tym szybciej problem odejdzie w zapomnienie.

Przeczytaj też:  Krótkie spodenki męskie - jakie będą modne w 2023 roku

Trzeba też pamiętać, że jedynie zaleczenie dolegliwości, zamiast jej całkowite wyleczenie, skutkować może nawrotom grzybicy paznokci, zatem problem ten stanie się przewlekły. Dlatego niepodważalnie warto leczyć grzybicę paznokci, a najlepiej jej zapobiegać.

Jak nie zarazić się grzybicą paznokci — zapobieganie

Zapobieganie grzybicy paznokci to jeden z najlepszych sposobów, aby nie borykać się z danym problemem. W tym celu należy zwracać bezwzględną uwagę na higienę podczas wykonywania hybryd. Ta dotyczyć powinna nas samych, osoby wykonującej zabieg, czy sprzętu, który będzie używany do zabiegu.

Kiedy płytka paznokcia nie jest do końca zdrowa, warto zrezygnować z nakładania hybryd, gdyż tym bardziej narażamy się na ewentualne zarażenie grzybicą. To samo dotyczy kiedy, mamy uczulenie na substancje zawarte w kosmetykach używanych do zabiegu.

Podsumowanie

Choć występowanie grzybicy paznokci jest stosunkowo rzadkie, to jednak się zdarza. Warto zapamiętać porady zawarte w tym tekście i starać się nie dopuścić do zarażenia, gdyż czas leczenia grzybicy paznokci jest żmudny i długotrwały, a problem często nawraca. 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.