Zaczerwieniona skóra? Sprawdź jak pielęgnować wrażliwą i naczynkową cerę

0
4/5 - (36 votes)

Nasza skóra jest jednym z najbardziej unaczynionych miejsc. Ma w sobie specyficzne tętniczki wnikające wgłąb brodawek skórnych. Tworzy ona sieć naczyń włosowatych. Część z nich jest wypełniona krwią, a reszta jest zamknięta i unienaczyniona.
Jednak gdy dochodzi do zaburzeń pracy skóry naczynia spoczynkowe zaczynają nadmiernie pracować to wtedy określamy, że cera zaczyna być zarumieniona i ma rumień czyli utrwalające się zmiany powodują nadmierne zaczerwienieniePotocznie taką skórę nazywamy naczynkową.

Problem ten dotyka i kobiety i mężczyzn. Najczęściej najbardziej widoczne są objawy od 20 roku życia. Dotyka osoby o jasnej i wrażliwej cerze skłonnej do podrażnień. Należy zadbać o taką cerę odpowiednio i wzmacniać słabe naczyńka krwionośne. Kobiety mają z tym typem cery bardzo duże problemy jako płeć piękna. Pomimo, że każda cera mieszana, tłusta czy trądzikowa wymagają specjalnej troski to ten typ jakim jest ta pełna czerwonych pajączków to specyficzna i naprawdę wymagająca specjalistycznej troski cera. Jak się okazuje dbanie o nią nie jest takie łatwe.

Podstawowym faktem i prawdą jest ta, że cera naczynkowa jest bardzo delikatna i cienka. Dlatego mycie jej wymaga stosowania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim unikamy zapachowych i mocnych środków do oczyszczania cery. Absolutnie nie mogą się one pienić ponieważ to podrażnia skórę. Także unikać należy gorącej wody gdyż rozszerzają naczynka.

Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga samodyscypliny i regularności

Tonik i mleczko to podstawa oczyszczania. Jeżeli chodzi o krem to musi być tylko ten, który jest przeznaczony do pielęgnacji właśnie takiego typu cery naczynkowej.

Absolutnie zakazane jest używanie kosmetyków zawierających miętę pieprzową, alkohol i ostre podrażniające olejki. Maseczki do takiego typu cery powinny być delikatne, nie pell of i trudnozmywalne. Jednymi z najgorszych wrogów tej cery są wiatr, silny mróz i niska temperatura. Dlatego trzeba w zimie zapewnić skórze odpowiedni z krem z filtrem UV, a w lecie ochronę w postaci cienia i kapelusza z osłoną na skórę twarzy. Niezbędny jest dobór odpowiednich kosmetyków, których składniki będą leczyć , a jednocześnie ukrywać niedoskonałości.

Przeczytaj też:  Przesuszona skóra twarzy domowe sposoby

Podstawowymi składnikami kosmetyków, których używa się w codziennej pielęgnacji cery z czerwonymi pajączkami powinny być:

 • rutyna – wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych

 • kasztanowiec – działający przeciwzapalnie

 • wit. C i K  działają uszczelniająco na naczynka krwionośne

 • gingko biloba czyli miłorząb japoński, roślina ta zmniejsza kruchość naczyń krwionośnych

 • algi morskie – wzmacniają, nawilżają, a tym samym łagodzą podrażnienia

 • oczar wirginijski – koi stany zapalne

 • krwawnik – leczy podrażnienia i łagodzi zaczerwienienia

 • krzem  działający regenerująco na naczynia krwionośne

 

Zakazane są ostre przyprawy, przekąski, pikantne zupy, alkohol, mocna kawa i herbata. Korzystnie na taką cerę wpływają owoce cytrusowe i świeżo wyciskane soki. Kojące działanie ma napój z kiszone kapusty i czarnej porzeczki. Lecznicze działanie mają także zioła. Szczególnie owoc głogu, fiołek i dziurawiec.

Taka skóra wymaga także innych poświęceń. Nie wolno korzystać z solarium, należy unikać opalania, sauny. Nie należy robić parówek. Zakazane jest również wyciskanie zaskórników.

Mając tak wymagającą cerę warto również wybrać się do gabinetu kosmetycznego. Istnieje zestaw bardzo pozytywnie działających zabiegów sprawiających, że naczynka nie sprawiają dużych problemów i możemy je przez taką pielęgnację zminimalizować. Takimi metodami leczniczymi wykonywanymi w gabinecie piękności są:

 • laser – jego wiązki skutecznie zamykają naczynia

 • elektrokoagulacja cienka igła wprowadzana w skórę jest zasilana prądem, a przez to naczynka kurczą się i po kilku dniach zostaje tylko strupek, który odpada

 • jonoforeza  przy pomocy prądu stałego wprowadza się do skóry lecznicze substancje

Jak widać dzisiejszy postęp techniki, rozwój kosmetologii, a także powrót do natury sprawiają, że możemy w lepszy i skuteczniejszy sposób dbać o cerę naczynkową. Trzeba tylko rozważnie i systematycznie je stosować i działać przez to dla dobra naczyń krwionośnych skóry z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi.