Naturalne sposoby ochrony skóry przed słońcem

Oceń post

Lato w pełni i każdy marzy o pięknej opaleniźnie. Mimo wielu korzyści płynących z przebywania na słońcu, promieniowanie słoneczne niesie ze sobą również negatywne skutki, których nie należy ignorować. Zbyt długa ekspozycja na słońce może powodować poparzenia skóry, przyspieszone jej starzenie, a w najgorszym wypadku nawet raka skóry. Świadomość na temat tych zagrożeń zdecydowanie wzrosła, jednak większość produktów na rynku zawiera filtry chemiczne, których stosowanie w dużych ilościach również może nieść ze sobą konsekwencje. Zatem co robić? Czy można chronić skórę przed słońcem w naturalny sposób? Okazuje się, że można! Jeśli jesteście ciekawi, czytajcie dalej! 😉

Wpływ słońca na skórę

Jak wszyscy wiemy, słońce jest nam niezbędne do życia. Dzięki niemu w organizmie zachodzi naturalny proces produkcji witaminy D, wytwarzają się endorfiny, mamy więcej energii i czujemy zadowolenie oraz oczywiście skóra wygląda zdrowiej – oprócz pięknej opalenizny, promienie słoneczne mogą pomóc osobom z trądzikiem w walce z niedoskonałościami. Wystarczy już 15 minut dziennie na słońcu, by zapewnić sobie potrzebną dawkę witaminy D i poprawić swoje samopoczucie. Jednak, jak we wszystkim, należy zachować umiar. Wyróżniamy promieniowanie UVA i UVB, które w nadmiarze mają szkodliwe działanie i jeśli przesadzimy z opalaniem, skutki mogą być katastrofalne – poczynając od zaczerwienień, plam i poparzeń, a na czerniaku (nowotworze skóry) kończąc. Ponadto nadmierne opalanie przyspiesza procesy starzenia się skóry – szkodliwe promieniowanie UVA wnikające głęboko w skórę, niszczy jej włókna kolagenowe i mnożą się wolne rodniki, przez co traci ona jędrność i elastyczność, powstają zmarszczki i przesuszenie naskórka. Dlatego właśnie tak ważne jest, wybierając się przykładowo na wakacje czy basen, gdzie nasze ciało będzie długotrwale wystawione na działanie promieni słonecznych, by odpowiednio chronić naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Przeczytaj też:  Wyprawka Do Szpitala Dla Mamy i Dziecka

Sposoby ochrony przeciwsłonecznej

Jak widać nieumiejętne opalanie się niesie ze sobą wiele konsekwencji, jednak to nie oznacza, że trzeba całkiem z niego zrezygnować. Wszystko jest dla ludzi, trzeba tylko postępować z głową i zadbać o odpowiednią ochronę. Istnieje kilka sprawdzonych zasad opalania w nieinwazyjny sposób, by móc się cieszyć piękną i zdrową opalenizną bez konsekwencji.

ochrona przed słońcem

 

Podstawowe zasady ochrony przed słońcem

Przede wszystkim, należy unikać bezpośredniego przebywania na słońcu w godzinach od 11 do 15, kiedy promieniowanie jest najmocniejsze i można łatwo doznać poparzeń. Warto nosić jasne ubrania wykonane z lekkich, przewiewnych tkanin, ponieważ będą odbijać światło słoneczne i chronić przed przegrzaniem organizmu. Nie można też zapominać o nakryciach głowy i osłanianiu ramion, dekoltu, karku i pleców, czyli miejsc najbardziej wystawionych na światło słoneczne. Kolejną fundamentalną kwestią jest odpowiednie nawadnianie organizmu – w upalne dni więcej się pocimy, dlatego musimy dostarczać ciału więcej płynów, najlepiej wody, a nie słodzonych napojów. Nawodnione komórki lepiej bronią się przed szkodliwymi czynnikami, także przed promieniowaniem.

Nie zapominaj o swoich oczach i włosach!

Wychodząc na słońce nie wolno zapominać o odpowiedniej ochronie oczu! Promieniowanie UV może powodować wytwarzanie większej ilości wolnych rodników, które przyczyniają się do uszkodzenia kwasów tłuszczowych w oku i pogorszenie wzroku. Dlatego okulary przeciwsłoneczne to podstawa, ale nie tanie, byle jakie przyciemniane okulary, ale z dobrym filtrem. Takie mogą kosztować więcej, ale inwestycja w odpowiednie okulary, to będzie inwestycja w Twoje oczy, więc warto.

Również włosy są narażone na działanie promieni UV. W ciepłe dni pod wpływem słońca i temperatury łuski włosa rozchylają się, przez co promieniowanie łatwiej dostaje się w głąb jego struktury i uszkadza jego wnętrze, przez co włosy są słabsze i tracą intensywny kolor. Nie wolno zatem zapominać o odpowiedniej ich pielęgnacji i produktach z filtrem.

Przeczytaj też:  Jakie zioła na bakterie?

 

Filtry – jakie wybrać?

Dobór odpowiedniego kremu z filtrem nie jest wcale taki oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Skład większości produktów tego typu na rynku opiera się na filtrach chemicznych, które, dostarczane skórze co kilka godzin w dużych ilościach, również niosą ze sobą pewne ryzyko – na przykład alergii. Ponad to, wiele osób ma problem z tym, jak silny filtr wybrać. Jak widać, nie jest to takie proste, ale spokojnie, wszystko da się ogarnąć. 😉

Wybierając się na wakacje należy zaopatrzyć się w filtr adekwatny do klimatu, w którym będziemy przebywać. W Polsce promieniowanie nie jest aż tak intensywne, dlatego nie będą konieczne bardzo silne filtry, jednak w krajach tropikalnych czy nawet niektórych krajach Europy, gdzie panuje cieplejszy klimat i słońce jest ostrzejsze, niezbędne będą kosmetyki z filtrami o wysokiej ochronie (nawet SPF 50+).

Filtry naturalne i w jakich produktach je znaleźć

Na rynku dostępnych jest wiele kremów, balsamów, sprayów do opalania, jednak ich składy zawierają w większości filtry chemiczne. Dużo lepszym wyborem będą produkty naturalnie zawierające ochronne filtry, choć nie wiele osób zdaje sobie sprawę z ich istnienia i różnicy, jaką może przynieść wprowadzenie takich zmian w życie. Oto kilka produktów, które zapewnią skórze naturalną ochronę:

Olej z pestek malin

Olej z pestek malin będzie idealnym zamiennikiem kremów do twarzy z chemicznym filtrem. Jest lekki, nie zatyka porów, a przy tym ma silny filtr SPF 28-50. Ponadto zawiera witaminy A i E oraz kwasy tłuszczowe omega 3 i 6. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwzmarszczkowe.

Olej z nasion marchwi

Również posiada bardzo silny naturalny filtr – SPF 38-40. Zawiera witaminy z grupy B, A, C i E, cenne kwasy i beta-karoten. Ma działanie przeciwzapalne, przeciwalergiczne, ujędrniające skórę oraz nadaje jej piękny kolor, przez co może być stosowany nawet jako samoopalacz.

Przeczytaj też:  Termometr owulacyjny - jak wybrać, na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Olej z kiełków pszenicy

Posiada filtr SPF 20 oraz witaminę E. Działa nawilżająco, opóźnia procesy starzenia i chroni przed poparzeniami.

Olej kokosowy

Blokuje promieniowanie UVA, zapewnia piękną opaleniznę bez przyspieszonego procesu starzenia (SPF 2-4). Doskonale regeneruje i łagodzi.

Olej makadamia

Idealnie nawilża przesuszoną skórę i zapewnia delikatną ochronę SPF 6.

Olej awokado

Bardzo dobrze odżywia i regeneruje przez zawarte w nim witaminy i kwasy tłuszczowe. Naturalny filtr SPF 4.

Masło shea

Ma działanie nawilżające, ujędrniające i regenerujące. Jest bogate w witaminy i antyoksydanty oraz zapewnia ochronę przed promieniowaniem UVA i UVB (SPF 8).

Żel aloesowy

Zawiera filtr SPF 2-5, doskonale nawilża oraz regeneruje i przynosi ulgę przy poparzeniach.

Wszyscy kochamy słońce i piękną opaleniznę, jednak nie możemy zapominać o szkodliwym działaniu promieni słonecznych. Ochrona skóry jest podstawą, szczególnie w letnie dni, dlatego warto wprowadzić w życie kilka nowych zasad.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.