Najpiękniejsze zamki w Polsce – musisz je zobaczyć!

Oceń post

Według pewnego, ulicznego sondażu przeprowadzonego wśród obcokrajowców, na pytanie: Z czym Ci się kojarzy Polska? Odpowiedź w 70% brzmiała: Z zamkami. I bardzo słusznie. Na terenie naszego kraju znajduje się około 402 obiektów zamkowych zachowanych w bardzo dobrym stanie, a jeśli policzylibyśmy ich pozostałości i te całkiem zrujnowane, łącznie byłoby ich ponad 10 tysięcy. Polskie zamki to nieodłączny element nie tylko naszej historii, ale i kultury. Chcąc je poznać, koniecznie należy wybrać się w podróż szlakami królów, książąt i wielkich rycerzy. Od czego jednak zacząć naszą wycieczkę?

Polskie zamki i pałace – niemi świadkowie dawnej chwały

Zamki w Polsce są pozostałością po tym jak potężne było niegdyś nasze państwo. Rządzili w nich mądrzy królowie, przebywali najznamienitsi urzędnicy. Ponadto architektura zamków w Polsce jest niezwykle zróżnicowana, zależna od czasu powstania i wizji architekta i jego króla. Wiele z nich zostało zniszczonych w czasie II Wojny Światowej. Cześć z nich zniknęła bezpowrotnie, ale niektóre udało się odbudować. Stare mury i twierdzy są pełne historii i legend, a w każdej z nich znajdziemy część prawy. Ponieważ są to niemi świadkowie naszych przodków i ich życia, już dzisiaj warto się wybrać na wycieczkę, by podziwiać ich piękno. W naszym zestawieniu przedstawiamy 8 najpiękniejszych polskich zamków, które musisz zobaczyć na własne oczy.

Zamek krzyżacki w Malborku

Zamek w Malborku to nie tylko największy zamek w Polsce, ale i w Europie. Co prawda nie został wzniesiony bezpośrednio przez naszych rodaków, a przez Krzyżaków, ale stał się nieodłącznym naszym dziedzictwem, dzięki Kazimierzowi Jagiellończykowi, który wraz z Tczewem i Iławą, kupił także Malbork w okresie wojny trzynastoletniej. Zamek będący niegdyś stolicą i sercem państwa krzyżackiego, obecnie jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i pełni funkcję muzeum. Ta niezwykła gotycka budowla zakonu krzyżackiego została wzniesiona już w pierwszej połowie XIII wieku, a jej rozbudowywanie trwało jeszcze przez wiele dekad później. W momencie dojścia Adolfa Hitlera do władzy zamek stał się miejscem “świętym” dla nazistów. Co roku młodzież hitlerowska odbywała tu pielgrzymki, a sam przywódca III Rzeszy, uważał to miejsce za godne chwały boskiej.

Przeczytaj też:  Jak sprzedawać na Vinted

Podczas zwiedzania zarezerwujmy sobie kilka godzin, gdyż obiekt jest ogromny i pełen niezliczonych ilości atrakcji – począwszy od wystaw czasowych po pokazy walk dzielnych rycerzy.

Zamek Królewski na Wawelu

Zarówno Kraków, jak i znajdujący się w mieście Zamek Królewski są symbolem naszego kraju. Zaczęto go już budować na początku XI wieku i stanowi obecnie najważniejsze muzeum polskie. Wybudowany został na wapiennym Wzgórzu Wawel nad Wisłą, dzięki czemu stanowił idealny punkt obronny i obserwacyjny.

Miejsce to jest nie tylko istotne ze względu na panujących tu królów, ale także dlatego, że stanowi miejsce ich pochówku, bowiem bazylika archikatedralna była świadkiem koronacji największych polskich władców i ich pogrzebów. Możemy podziwiać tu różnorodność stylów architektonicznych, począwszy od stylu barokowego po klasycystyczny, co sprawia, że Zamek Królewski jest jedyny w swoim rodzaju i wyróżnia się na tle innych zamkowych obiektów.

Zamek Czocha

Mówi się, że jest to jeden z najpiękniejszych polskich zamków. Położony na Dolnym Śląsku, został wybudowany w pierwszej połowie XIII wieku, jako warownia na granicy śląsko- łużyckiej. Kręcono tu “Wiedźmina” oraz wiele innych produkcji filmowych, a tajemniczość zamku do tej pory nęci nie tylko filmowców, ale i archeologów, którzy wciąż prowadzą w nim swoje badania. Obecnie pałac gości turystów i zwiedzających pełniąc rolę muzeum i hotelu w jednym.

Pałac Krzyżtopór

Nazywany także zamkiem, powstał na początku XII wieku. Te monumentalne ruiny, niegdyś stanowiły miano najbogatszego i najznamienitszego zamku w Polsce.

Polski Magnat Kazimierz Ossoliński inwestował wszystkie swoje bogactwa, by uczynić w tym miejscu niepowtarzalny kompleks ogrodów, parków, stajni oraz sal balowych, pełnych przepychu i przestrzeni. Niestety pierwotne plany zamku zostały zniszczone, przez co nie wiemy, jak ten obiekt wyglądał pierwotnie, w latach swojej świetności. Mimo to dalej zachwyca, dlatego będąc w okolicach Kielc, warto zatrzymać się i zwiedzić pozostałości zamku.

Przeczytaj też:  7 powodów, dla których warto mieć zwierzaka

Zamek w Krasiczynie

Jeśli lubimy założenia architektury renesansowej, koniecznie musimy odwiedzić zamek w Krasiczynie zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Jego cztery narożne baszty reprezentują najważniejsze hierarchie ówczesnego, feudalnego świata: Boga, króla, papieża i szlachtę. Niestety po okupacji sowieckiej w 1940 roku, zachowały się tylko kaplica, lochy i jedna sala zamkowa. Reszta została bezmyślnie zniszczona, a najważniejsze obrazy i dzieła zostały spalone przez sowietów.

Zamek Książ w Wałbrzychu

Na podium, pod względem wielkości, za zamkiem w Malborku i zamkiem Królewski, sytuuje się na trzecim miejscu zamek Książ. To właśnie tutaj “produkowano” i podawano browar Książęce, który obecnie popularny jest w całym kraju. Podczas II Wojny Światowej zamek stał się kolejną zamkową siedzibą do “kolekcji” Adolfa Hitlera, a w jej podziemiach przechowywano dokumentacje III Rzeszy.

Zamek w Gniewie

To kolejny zamek krzyżacki na naszej liście. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku, trafił w ręce Polaków za sprawą traktatu, który dawał też prawa do zamku w Malborku, o którym pisaliśmy wyżej. Podczas II Wojny Światowej został przekształcony przez nazistów na wiezienie dla naszych rodaków oraz pełnił funkcję spichlerza. Obecnie znajdziemy tu hotel, a liczne wycieczki nie tylko zjedzą tu smaczny, królewski posiłek, ale także obejrzą rycerski turniej i pojedynki.

Zamek Ogrodzieniec

Zamek, a właściwie jego ruiny, pamięta jeszcze czasy Kazimierza Wielkiego. Jest to jeden z największych zamków Jury Krakowsko- Częstochowskiej wzniesiony w XIV wieku, obok Szlaku Orlich Gniazd. Został zniszczony podczas potopu szwedzkiego, ale jego pozostałości dalej budzą podziw i zachwyt. Już ten fakt unaocznia, jak wspaniała musiała to być budowla w czasach swojej chwały, która dalej drzemie pośród zniszczonych murów i fundamentów. Wśród ciekawostek na temat tego miejsca znajdziemy informację, że nagrywano tu ujęcia do słynnego serialu “Janosik”.

Zamek Pieskowa Skała

Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, tuż obok słynnej Maczugi Herkulesa znajduje się zamek polski, usytuowany na wysokiej skale. Został wybudowany z rozkazu Kazimierza Wielkiego i należy do polskich zamków renesansowych. Znajdziemy tu punkty widokowe, muzeum i przepiękne pałacowe ogrody, które zostały częściowo przekształcone w park. Ale to nie koniec naszej listy najpiękniejszych zamkowych obiektów. Przenieśmy się więc do finałowego Opola.

Przeczytaj też:  Weselny koszyk ratunkowy — co powinien zawierać?

Zamek w Mosznej

Co możemy powiedzieć o zamku w Mosznej? Legenda głosi, że w średniowieczu należał do Zakonu Templariuszy. Obiekt może pochwalić się swoją wielkością w postaci 99 wież różnej wysokości, a także 365 komnatami. Dwustuhektarowy park budzi podziw, a obecna stadnina koni angielskich może napawać dumą.

Dla młodzieży szczególną atrakcją mogą być organizowane na terenie pałacu kolonie “Szkoła Czarodziejów”, które mają nawiązywać do opowieści rodem z magicznego Hogwartu.

A co z resztą?

Oczywiście podane tu zamki i pałace nie są jedynymi zaliczanymi do “najpiękniejszych”, jednak w tym artykule chcieliśmy skupić się na topowej 10. Uznane jako “polskie cuda” czy wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO powinny zainteresować nas w pierwszej kolejności, by rozbudzić pragnienie dalszego podróżowania śladami królów i dawnych władców.

Choć część zamków i pałaców nie możemy zwiedzić z powodu ich stanu technicznego lub prywatyzacji, są one naszym cennym dziedzictwem. Przetrwały setki lat, przebudowywane, rujnowane i odbudowywane, nie zapomniały o przemijających wydarzeniach, bitwach i zwycięstwach na terenach państwa polskiego. My także o nich nie zapominajmy, gdyż tworzą naszą tożsamość narodową, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Skoro nie odebrały nam jej zabory, okupacje i wojny, nie pozwólmy, by zniknęła w prozaicznej rzeczywistości, napędzanej szybkim i konsumpcyjnym tempem życia. Czasem warto się na chwilę zatrzymać i docenić wielkość starych murów i baszt, które godnie pełnią swoją funkcję po dziś dzień.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.