Aranżacja poddasza – Jak urządzić poddasze?

Oceń post

Poddasze to specyficzna przestrzeń – łączy w sobie wiele różnych elementów, jak skosy, więźba dachowa, czy nieregularne przestrzenie, które na pierwszy rzut oka stanowią spore utrudnienie w aranżacji takiego wnętrza. W rzeczywistości jednak dają niespotykane nigdzie indziej możliwości urządzenia przestrzeni, a sama adaptacja poddasza nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Poniżej znajdziesz ciekawe pomysły i inspiracje na urządzenie praktycznego i funkcjonalnego poddasza.

Jak wizualnie powiększyć poddasze?

Obecność skosów i innych elementów specyficznych dla strychu sprawia, że dostępna przestrzeń bywa mocno ograniczona, a wnętrza sprawiają wrażenie bardzo ciasnych (nawet jeśli takie nie są). Dlatego też w trakcie adaptacji poddasza zazwyczaj stosuje się kilka trików, które wizualnie powiększą każde pomieszczenie znajdujące się na poddaszu.

Kolorystyka

Pierwszym z nich jest odpowiedni dobór kolorów – im dane pomieszczenie jest mniejsze i ciemniejsze, tym jaśniejsze powinny być jego ściany. Nie powinno zatem dziwić, że właściwie każde poddasze użytkowe jest utrzymane w jasnej tonacji – królują delikatne beże i szarości, jasne błękity oraz biel. Jeśli chcesz powiększyć całe pomieszczenie, pamiętaj, żeby również sufit pomalować tym samym kolorem. Natomiast jeśli chcesz, żeby wydało się wyższe, pomaluj sufit i górną część ścian na jaśniejszy kolor.

Światło

Kolejnym sposobem na sprawienie, by dany pokój stał się optycznie większy, jest zapewnienie dopływu naturalnego światła. Naturalnie oświetlony pokój nie tylko wyda się większy, ale też bardziej zachęcający. W związku z tym przy adaptacji poddasza warto pomyśleć o wstawieniu dodatkowych okien w dachu. Jeśli chodzi o pokój dzienny lub salon na poddaszu, warto zadbać o doświetlenie go kilkoma rodzajami okien – zarówno dachowych, jak i tych w ścianie szczytowej lub lukarnie. Sypialnia na poddaszu nie musi być mocno doświetlona – zwykle wystarczą pojedyncze okna dachowe lub ścienne.

Przeczytaj też:  Jakie kapcie hotelowe wybrać?

Dodatki

Bardzo często stosowanym zabiegiem aranżacyjnym jest także wstawianie dużych luster – powstające w nich odbicia dają bowiem wrażenie dodatkowej przestrzeni, dzięki czemu nawet malutkie mieszkanie wyda się większe.

Nowoczesne Poddasze

Jak dobrać meble na poddasze?

Przede wszystkim powinny być one dostosowane do nietypowego ukształtowania poddasza. Najlepszym rozwiązaniem byłyby oczywiście meble na wymiar, które pozwoliłyby idealnie wykorzystać każdą dostępną przestrzeń. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, dobrą alternatywą są meble modułowe, które będzie można o wiele łatwiej dopasować niż ich standardowe odpowiedniki.

Największy wpływ na aranżację poddasza ma kąt nachylenia stropu i wysokość tzw. ścianki kolankowej (czyli przedłużenia zewnętrznych murów budynku). Jeśli tak kąt opadania, jak i ścianka są niskie, najlepiej sprawdzą się w tym miejscu niskie, ale głębokie szuflady. Po szafki warto sięgać jedynie wtedy, gdy będzie do nich swobodny dostęp, a przy wieszaniu ich na pochyłych powierzchniach trzeba pamiętać, że im wyżej będą zamocowane, tym muszą być płytsze. Pod skosami można też postawić niskie kanapy – ważne jest, aby stały tyłem do ściany. Dzięki temu zarówno podchodząc do nich, jak i wstając, będziesz zawsze w wyższej części pokoju.

Natomiast duże meble powinny stać przy najwyższych, pionowych ścianach – to świetna lokalizacja np. na wysoką szafę, która wykorzysta idealnie dostępną tam przestrzeń. Wnęki o bardzo nieregularnych wymiarach można wykorzystać jako składziki (np. wstawiając tam wiklinowe kosze) lub urządzić w nich niewielką garderobę – wystarczy tylko oddzielić ją zasłoną od reszty pomieszczenia. W okolicy okien, jeśli nie ma tam grzejników, dobrze jest ustawić łóżko lub wannę. W sypialni będzie dzięki temu wystarczająco dużo światła, a w łazience będzie można podziwiać rozgwieżdżone niebo podczas wieczornych kąpieli.

Jak rozplanować pokoje na poddaszu?

Ze względu na ograniczoną przestrzeń, przy aranżacji poddasza celuje się raczej w otwarty lub półotwarty układ pomieszczeń. Bardzo często więc aranżacje mieszkania na poddaszu stawiają na połączenie pokoju dziennego z kuchnią i holem. Jeśli jednak Twój projekt wnętrz zakłada oddzielanie poszczególnych pokoi drzwiami, zadbaj o to, by były one możliwie najbardziej przeszklone.

Przeczytaj też:  Gdzie na wakacje 2021

Ze względu na obecność skosów, należy pamiętać o odpowiednim podziale przestrzeni na strefy. Przykładowo pokój dzienny powinien znajdować się w najwyższym punkcie strychu, a kącik wypoczynkowy czy sypialnia może znaleźć się spokojnie w najniższym punkcie.

Biuro Na Poddaszu

Mieszkania na strychu a schody

Należy pamiętać, żeby dopasować kierunek biegu schodów do spadku połaci dachu – najlepiej, gdy są równoległe do skosów. Istotne jest również miejsce, w którym kończą się schody – zdecydowanie najlepiej jest, gdy ostatni podest znajduje się na samym środku poddasza. Dzięki temu można zoptymalizować komunikację – do każdego miejsca będzie taka sama droga. Zwróć też uwagę na odpowiednie oświetlenie – podobnie jak pokój dzienny, klatka schodowa powinna być dobrze oświetlona światłem dziennym. Sprawdzają się w tym świetnie okna połaciowe i świetliki w dachu.

Jak urządzić poddasze z widoczną więźbą dachową?

Aranżacja wnętrza z widoczną więźbą daje właściwie dwa wyjścia – możesz ją obudować lub wyeksponować.

Ta pierwsza opcja jest popularna wśród miłośników nowoczesnego stylu aranżacji wnętrz – obudowane płytami gipsowo-kartonowymi elementy więźby domu stworzą gładką, białą płaszczyznę, wręcz idealnie pasującą do minimalistycznego designu. Z drugiej jednak strony takie wnętrza będą nieco mniejsze i utracą swój strychowy charakter.

Natomiast poddasza z wyeksponowanymi elementami więźb (wszystkimi lub wybranymi) pasują idealnie do aranżacji rustykalnych o przytulnym charakterze. Możesz też pójść w stronę klimatu loftu i zastosować dodatkowo materiały o surowym wyrazie (cegłę, stal, żelbet).

Jak wyeksponować drewniane elementy na poddaszu?

Drewniane elementy wystroju wnętrza (w tym więźbę dachową) można wyróżnić na kilka sposobów. Najprostszym z nich będzie pomalowanie ich otoczenia na biało – takie wykończenie stworzy kontrast między drewnem a tłem, zwłaszcza gdy wykorzystano ciemne drewno. Jeśli chcesz zachować naturalny wygląd drewna, możesz je oszlifować i zabezpieczyć bezbarwnym lakierem.

Przeczytaj też:  Co Robić Jesienią? 10 sprawdzonych inspiracji!

Drugim równie prostym zabiegiem będzie bejcowanie drewna – zabieg ten nie tylko nada mu piękny ciemny odcień, ale też pozwoli wyrównać kolorystykę, maskując miejscowe przebarwienia. Potraktowane w ten sposób belki będą przyciągać uwagę, zwłaszcza w zestawieniu z pozbawionymi ozdób jasnymi ścianami charakterystycznymi dla budynku urządzonego w nowoczesnym stylu.

Łazienka Na Strychu

Podłogi na poddaszu

Biorąc pod uwagę otwarty charakter współczesnych poddaszy, ich wnętrze najlepiej prezentuje się w zestawieniu z podłogą wykonaną z jednorodnego materiału (np. z żywicy epoksydowej lub kamiennych płyt). Takie wykończenie podkreśli otwarty charakter jednoprzestrzennego mieszkania na poddaszu, zintegruje poszczególne strefy i dodatkowo pomoże w optycznym powiększeniu pomieszczeń.

Co jeszcze można zrobić z poddaszem?

Jeśli wnętrze znajduje się pod wysokim dachem, wartą rozważenia opcją jest antresola. Dzięki niej można stworzyć miejsce do pracy, przechowywania sprzętów czy spania. Ponadto projekt z dodatkową klatką schodową i balustradą otwiera kolejne możliwości aranżacyjne.

Aranżacja poddasza – podsumowanie

Poddasze to specyficzne miejsce, które z jednej strony wprowadza pewne ograniczenia, a z drugiej otwiera niespotykane nigdzie indziej możliwości aranżacyjne. Przy dobrym rozplanowaniu można je wykorzystać na wiele sposobów – zależnie od rozmiarów można stworzyć nawet całe funkcjonalne, a przy tym ciekawie urządzone, mieszkanie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.