Czym są sufity napinane

Oceń post

Sufit napinany, nazywany także sufitem naciąganym to ciekawa alternatywa dla popularnych obecnie sufitów podwieszanych, wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych. Jest on rozpinany na przygotowanej do tego konstrukcji, dając efekt równej i gładkiej powierzchni. Pozwala ukryć m.in. instalację elektryczną oraz stare, zniszczone i nierówne tynki w sposób estetyczny, praktyczny i daje możliwość stworzenia unikatowego wnętrza. Czym dokładnie jest sufit napinany? Jaki jest koszt jego wykonania i jak wygląda montaż? Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? W tym wpisie poznasz odpowiedzi na powyższe pytania!

Sufit napinany – co to jest?

Napinany sufit to elastyczny materiał (folia PVC lub tkanina poliestrowa), który montowany jest na specjalnie przygotowanej ramie. Materiał jest idealnie dopasowany do rozmiaru pokoju, przez co cały proces musi zostać poprzedzony dokładnymi pomiarami. Na ich podstawie materiały do wykonania sufitu są odpowiednio przygotowywane przez producenta jeszcze przed dostarczeniem na miejsce montażu.

Sufity napinane dają nam duże możliwości dostosowania wnętrza do własnych preferencji. Mogą być między innymi błyszczące, satynowe lub matowe. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że możemy idealnie dopasować je do własnej koncepcji. Ciekawą opcją są sufity z własną grafiką bądź fotografią, dwuwarstwowe lub perforowane, które nadają wnętrzu unikalnego charakteru. Do wyboru mamy także sufity napinane, które podświetlone są paskami LED oraz takie z wbudowanym oświetleniem pomieszczenia.

sufity napinane

Montaż sufitów napinanych

W odróżnieniu do tego wykonanego z płyt g-k, sufit napinany montuje się szybko i bez pozostawiania bałaganu. Nie ma konieczności zabezpieczenia wyposażenia przed pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Materiały potrzebne do zamontowania sufitu zajmują niewiele miejsca, a sama budowa sufitu trwa przeważnie zaledwie jeden dzień.

Montaż sufitu napinanego zaczyna się od stworzenia ramy z profili aluminiowych, która jest przytwierdzana do ścian. Następnie folia PVC jest podgrzewana i rozciągana tak, aby zajmowała powierzchnię całego sufitu. W przypadku użycia tkaniny poliestrowej, nie ma konieczności podgrzewania materiału. Ostatnim etapem montażu jest przymocowanie materiału do wcześniej przygotowanej ramy tak, aby był idealnie napięty.

Przeczytaj też:  Kalibracja projektora - opcje i sprawdzone metody

Sufit napinany – cena

Ze względu na indywidualny charakter przedsięwzięcia, koszt montażu sufitu zależy od wielu czynników. Jednym z najważniejszych z nich jest kształt i metraż wnętrz, rodzaj wybranego materiału, rodzaj wykończenia czy montaż oświetlenia.

Warto zdecydować się na ofertę firmy, która bezpłatnie dokona pomiarów i wyceny kosztu usługi dla konkretnych wnętrz. Brilliance – Sieć sufitów napinanych oferuje wysokiej jakości sufity napinane już od 89,99 zł za m2 oraz wspomnianą usługę bezpłatnych pomiarów i wyceny. Dzięki temu możesz podjąć świadomą decyzję i nie narazisz się na dodatkowe koszty. Fachowiec będzie u Ciebie już nawet następnego dnia.

Napinane sufity – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą sufitu napinanego jest łatwy i szybki montaż. Wybierając taki rodzaj sufitu, możesz być pewny, że po zakończeniu montażu mieszkanie będzie wolne od pyłu, a tygodniowe wyłączenie pomieszczenia z użytku nie będzie konieczne.

Kolejną zaletą sufitu napinanego jest spora wytrzymałość materiału, z którego jest wykonany – producenci udzielają często ponad 10 lat gwarancji na swoje produkty.

Dowolna możliwość konfiguracji to duży atut sufitów napinanych. Wiele rodzajów, kilkaset wersji kolorystycznych, możliwość podświetlenia, łatwość nadrukowania własnych ilustracji sprawia, że jest można stworzyć sufity napinane, które będą idealnie odpowiadały naszym wymaganiom.

Niestety, sufity napinane to także pewne ograniczenia. Nie możemy zastosować dowolnego oświetlenia wnętrz, ze względu na możliwość powstania odbarwień powłoki spowodowanej długotrwałym działaniem wysokiej temperatury zbyt mocnej lampy. Dzięki zastosowaniu oświetlenia wykonanego w technologii LED, jest szansa uniknąć tego problemu.

Sufit napinany jest droższy od tego wykonanego z płyt gipsowo-kartonowych. Zalecany jest także montaż przez wyspecjalizowaną ekipę, ze względu na możliwość uszkodzenia folii lub tkaniny podczas samodzielnej budowy.

Nie zawsze sufity napinane da się zastosować we wszystkich pomieszczeniach. Jeśli wnętrze ma niestandardowe wymiary i skomplikowaną budowę, może wystąpić problem z prawidłowym rozwieszeniem materiału. Ponadto istnieją także ograniczenia związane z rozmiarem materiału – w przypadku większego metrażu, może zajść konieczność stworzenia sufitu z dwóch części, a sufity takie mogą rozciągać się pod własnym ciężarem, co może zepsuć efekt.

Przeczytaj też:  Aranżacja poddasza - Jak urządzić poddasze?

Podsumowanie

Sufity napinane nie są niestety tańszą alternatywą do powszechnie stosowanych obecnie rozwiązań, lecz mają one szereg zalet, które sprawiają, że warto się nimi zainteresować.

Decydując się na sufit napinany, mamy możliwość w szybki, czysty i estetyczny sposób nadać pomieszczeniu nowego charakteru. Odwiedzając stronę producenta sufitów naciąganych, znajdziesz tam wiele ciekawych informacji na ich temat oraz przykładowych realizacji, które mogą być inspiracją do stworzenia własnego, niepowtarzalnego wnętrza.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.