Filmy trzymające w napięciu

Oceń post

Wakacje w dobie pandemii zmusiły wielu z nas do pozostania w domach. Z całą pewnością większość zastanawia się jak spożytkować ten czas. Wiele platform telewizyjnych udostępnia swoim widzom atrakcyjne pakiety pełne filmów i seriali, które mają umilić ten ciężki dla wszystkich czas. Ale co warto obejrzeć, by po seansie czuć ekscytację, niedosyt i pełne zadowolenie, zamiast poczucia zmarnowanego czasu? Jeśli jesteś fanem thrillerów lub zaczynasz dopiero poznawać ten gatunek, mamy dla ciebie ranking “TOP 13 najlepszych filmów”! 

Dobry thriller, czyli dreszczowiec, jak sama nazwa gatunku wskazuje, powinien trzymać w napięciu od początku do końca, a podczas seansu nie powinniśmy patrzeć zniecierpliwieni na zegarek, chcąc “odhaczyć” proponowaną pozycję. Film musi wzbudzać wiele emocji, a swoją tajemniczością i genialnym scenariuszem prowadzić widza przez całą historię tak, by zakończenie było dla niego niebanalne i nie do przewidzenia. Niestety, ilość filmów dostępnych na rynku jest przeogromna, a nie każdy z nich jest godny uwagi. Jakie więc produkcje najlepiej obejrzeć na koniec 2020 roku? Przedstawiamy najlepsze filmy trzymające w napięciu, które zapadną Ci w pamięci na długo!

Najlepsze thrillery wszech czasów!

Wyspa Tajemnic (2010)

Niebanalny Martin Scorsese, którego filmy trzymają w napięciu, jak zwykle przenosi widza do mekki dreszczy i grozy. Świat, jaki przedstawia, wydaje się prosty i oczywisty, ale już po chwili historia diametralnie zmienia tor wydarzeń. Genialna gra aktorska, w której prym wiedzie Leonardo DiCaprio, idealnie odnajdujący się w historiach grozy, sprawia, że film ogląda się z jeszcze większym zaangażowaniem, a minuty filmu płyną niepostrzeżenie. Detektyw Teddy Daniels wraz ze swoim pomocnikiem płynie na odosobnioną wyspę, gdzie znajduje się zakład psychiatryczny dla groźnych przestępców, by zbadać zniknięcie jednej z pacjentek. Szokujące zakończenie decyduje o całościowej ocenie filmu, umiejscowywując go na wysokiej pozycji listy top.

Zaginiona dziewczyna (2014)

Czy w filmie opowiadającym historię przykładnego małżeństwa, który przechodzi kryzys, znajdziemy coś ekscytującego? David Fincher, reżyser Zaginionej Dziewczyny, udowodnił, że tak! Bez mrugnięcia okiem możemy zakwalifikować to dzieło do filmów, które trzymają w napięciu, a z początku banalna opowieść zamieni się w kino akcji i dramatu.

Gdy kobieta znika w tajemniczych okolicznościach i to dzień, przed piątą rocznicą ślubu, od razu rozpoczyna się akcja poszukiwawcza, a głównym podejrzanym staje się jej mąż, który za wszelką cenę chce dowieść swojej niewinności. Zaginiona dziewczyna (Gone girl) to thriller który absolutnie musisz obejrzeć!  W toku wydarzeń widzimy, jak życie głównego bohatera zostaje wywrócone do góry nogami, a zobrazowanie, do czego zdolna jest zraniona kobieta, pozostawia dreszcz grozy na długo po obejrzeniu filmu.

Dziewczyna z pociągu (2016)

Kultowa pozycja na liście najpopularniejszych dreszczowców. Fabuła oparta jest na pdostawie powieści Pauli Hawkins. Główne role przypadły Emily Blunt i Haylley Bennett. Rachel – główna bohaterka codziennie podróżuje tą sąmą trasą, mijając przy okazji nieruchomość byłego męża. W ostatnim czasie przeżywa niełatwy okres, rozstanie z mężem, utrata pracy i sensu życia. Mijając każdego dnia dom swojego ex, Rachel wyobraża sobie jak mogłoby wyglądac ich życie. Obiektem zainteresowania kobiety staje się niedaleko sąsiadkę jej męża, Megan. Obserwując z okna pociągu, Rachel dochodzi do wniosku, że obserwowana kobieta wiedzie szczęśliwe życie. Pewnego dnia dostrzega ją w nietypowej sytuacji, a niedługo później Megan znika. Czy Rachel opowie o tym, co widziała?

Przeczytaj też:  Co Robić Jesienią? 10 sprawdzonych inspiracji!

Przynęta (2019)

Po zakończonym procsie rozwodowym Baker przprowadza się na prowincję i angażuje w organizowanie połowów o charakterze turtycznym dla miłośników wędkarstwa. Pojawienie się byłej żony, zakłóca jego życie. W rolach głównych gwiazdorzy wielu kinowych hitów – Anne Hathaway i Matthew McConaughey.

Karen (A. Hathaway) chce pozbyć się swojego agresywnego i niebezpiecznego męża, w tym celu knuje intrygę, w której chce aby Baker zabrał go w rejs, a następnie umiejętnie pozbył się go, wyrzucając za burtę i jednocześnie skazując na pewną śmierć.  Czy Baker ulegnie czarowi Karen i zgodzi się?  Jaki jest rzeczywisty cel intrygi? Czy stara miłość aby na pewno nie rdzewieje? Musisz przekonać się sam!

Dogville (2003)

Masz ochotę na film wychodzący ponad wszelkie kanony, struktury i ramy, oferujący totalnie eksperymentalny klimat? Dogville jest więc strzałem w dziesiątkę! Sama scenografia jest uboga, przypominająca deski teatru niż scenografię filmową, jednak to właśnie ten szczegół powoduje wyjątkowość tego filmu. Reżyser takim zabiegiem chciał, by widz skupił się na samej historii i osobowościach bohaterów, którzy wzbudzają iście skrajne emocje. 

Grace, (Nicole Kidman), której cudem udaje się uciec przed ścigającymi ją gangsterami, chroni się w na pozór spokojnej wiosce, której mieszkańcy cechują się wysokimi zasadami moralnymi i wyznają tradycyjne wartości. Idealny obraz wspólnoty, jaki nam się kreuje na początku filmu, bardzo szybko się zmienia. Okazuje się bowiem, że zabijający na co dzień przestępcy mają większe serca niż chodzący co niedziela mieszkańcy Dogville. Dziewczyna wpada z deszczu pod rynnę, ale złożoność opowieści sprawi, że zakończenie na pewno Cię zaskoczy.   

To nie jest kraj dla starych ludzi (2007)

Co byś zrobił, gdybyś na swojej drodze natrafił na niebanalny zestaw heroiny, 2 milionów dolarów i kilku zabitych trupów? Otóż główny bohater filmu nie potrafił obejść się smakiem i nie skorzystać z nadarzającej się okazji. Zabierając narkotyki i pieniądze, nawet nie domyślał się, że nie będzie musiał uciekać przed policją, ale groźnym mordercą, którego psychika pozostawia wiele do życzenia. Zatrważający, trzymający w napięciu i pełen zwrotów akcji. Jest to pozycja, którą musisz obejrzeć w zaciszu swojego domu. 

Skóra, w której żyję (2011)

Kino latynoskie także posiada filmy trzymające w napięciu.

Film opowiadający o nieetycznym podejściu i akcie zemsty, absolutnie zaskakujący, kontrowersyjny i budzący niemałe refleksje u widza. Ale czego innego można spodziewać się po wspaniałym reżyserze, jakim jest  Pedro Almodóvar.

Przeczytaj też:  Terapia kolorowanką podbija internet! Działa podobnie jak medytacja

Antonio Banderas wciela się w rolę chirurga, którego marzeniem jest stworzenie syntetycznej skóry. Swoje eksperymenty i doświadczenia przeprowadza na kobiecie, którą od wielu lat więzi w swojej posiadłości. Jak się okazuje, nie chodzi tu tylko o dążenia ambitnego lekarza, a wymierzenie sprawiedliwości w dość nieludzki sposób. Wkrótce sprawy się komplikują, a cała prawda ma wyjść na światło dzienne.  

Przeczytaj też:  Sposoby na udaną imprezę urodzinową

Słaby punkt (2007)

Co może powstać z połączenia ról, w które wcielają się niezawodny Anthony Hopkins i utalentowany Ryan Gosling, a reżyserem jest Gregory Hoblit? Arcydzieło. Jeśli chodzi o filmy trzymające w napięciu, “Słaby punkt” śmiało możesz zaliczyć do tej grupy.

Bogaty inżynier, dowiadując się, że jego żona nie była mu wierna, postanawia ją zabić. Brzmi banalnie, ale tak nie jest. Po całym zajściu wzywa policję i informuje o zdarzeniu. Jednak sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, a prokurator ma niemały orzech do zgryzienia przed otrzymaniem upragnionego awansu. Dlaczego? Ponieważ mimo zeznań inżyniera, dowody są nie wystarczające, by skazać go za zbrodnię. Wszystko jednak ma słaby punkt, trzeba jednak wiedzieć, w którą stronę patrzeć.

Kultowe thrillery lat 90-tych

Psychoza (1960)

Absolutny klasyk wśród thrillerów! Nie zniechęcaj się czarno-białym obrazem czy latami, w jakich został nakręcony. To arcydzieło Alfreda Hitchcocka po dziś dzień jest wzorem do tworzenia filmów grozy, a cztery nominacje do Oscara mówią same za siebie.

Film opowiada o Marion, młodej dziewczynie, która chcąc odmienić swoje banalną i nudną egzystencję, kradnie pieniądze swojego szefa i ucieka, chcąc zacząć życie od nowa. Nim jednak to nastąpi, zatrzymuje się w jednym z przydrożnych moteli, prowadzonych przez miłego i atrakcyjnego Normana, który nie jest jednak człowiekiem godnym zaufania. Główna bohaterka nawet nie przeczuwa tragedii, jaka ją spotka, a obserwując jej losy, utożsamiamy się w pełni z tymi odczuciami, czekając na kulminacyjny moment.

Film został nakręcony z niezwykłą starannością i nowoczesnością jak na ówczesne lata, tworząc przełom w historii kina. Sama opowieść od samego początku może wydać się nad wyraz spokojna i monotonna, ale z każdą kolejną minutą wyczuwamy rosnące napięcie, a myśl z tyłu głowy “że jest zbyt spokojnie” powoduje, że z niecierpliwością wyczekujemy każdego dialogu i otwarcia drzwi przez bohaterów licząc, że “właśnie teraz coś się stanie”.  Hitchcock świetnie bawi się postaciami, ujawniając stopniowo ich osobowości i charaktery, udowadniając jak bardzo mogą mylić nas pozory kreowanych wizerunków. Jest to film znajdujący się na samej górze listy Top i póki co żaden inny nie odebrał mu korony.

Gra (1997)

Przenieśmy się do lat 90, gdzie nastąpił rozkwit kina, a thrillery stały się jednym z popularniejszych gatunków filmowych, zrzeszając sobie coraz większą liczbę fanów. Świetna obsada, zaskakujące zakończenie i niemających sobie równych pomysłowy scenariusz – to wszystko zapewnia, że film trzyma w napięciu do samego końca. Michael Douglas wciela się w postać znudzonego życiem biznesmena, który na swoje 48 urodziny otrzymuje od swojego brata prezent w postaci zaproszenia do gry, która diametralnie zmienia życie mężczyzny, doprowadzając go na skraj załamania nerwowego. Walcząc o przetrwanie, może liczyć tylko na siebie, a bliscy i przyjaciele ku jego przerażeniu są uwikłani w tajemniczą grę, gdzie nie ma żadnej taryfy ulgowej.

Przeczytaj też:  Czy kawa rozpuszczalna jest zdrowa?

Lęk pierwotny (1996)

Będąc przy twórczości Gregoryego Hoblita nie możemy pominąć niesamowitego jego dzieła, jakim jest Lęk Pierwotny. Co jest takiego niezwykłego w przedstawionej historii? Po pierwsze porusza kontrowersyjny temat molestowania dzieci wśród księży i duchownych, a także uwidacznia złożoność i trudność w obronie ofiary, która cierpi na zaburzenia psychiczne.

Pewny siebie i dumny prawnik, w którego rolę wciela się Richard Gere, postanawia bronić biednego ministranta, który niefortunnie pojawia się w miejscu morderstwa szanowanego biskupa. Wkrótce jednak okazuje się, że lista ofiar molestowania na pozór nienagannego duchownego jest większa, a każdy z jego otoczenia miał motyw, by zabić. Genialna kreacja bohatera, za którą odpowiedzialny jest Edward Norton, sprawia, że klimat filmu jest niepowtarzalny, a labirynt wydarzeń nie do odgadnięcia.  

Siedem (1995)

Po raz kolejny możemy podziwiać kunszt reżyserski Davida Finchera, który w umiejętny sposób potrafi przenieść nas w klimat grozy. Historia opowiada o śledztwie dwóch policjantów, którzy ścigają psychopatycznego mordercę, nieznającego litości dla swoich ofiar. Śmierci poszczególnych osób nie są przypadkowe, a sposób ich mordowania odzwierciedla każdy z siedmiu grzechów głównych. Jeden z policjantów, w którego rolę wciela się Brad Pitt, nawet nie zdaje sobie sprawy, że na listę ofiar szalonego mordercy trafia jego żona. 

Adwokat Diabła (1997)

Kevin jest człowiekiem sukcesu. Adwokat, który na swoim koncie nie ma ani jednej przegranej sprawy przyjmuje posadę w Nowym Jorku. Jednak od tego momentu jego życiem kierują nie tylko moce nadprzyrodzone, ale sam Diabeł, który go wynajął. Nie zdający sobie z tego sprawy Kevin gra zgodnie z regułami gry, jakie narzuca mu jego nowy pracodawca. Wśród bohaterów główne role odgrywają: Keanu Reevs, Al Pacino i Charlize Theron.    

Milczenie owiec (1991)

Anthony Hopkins zdecydowanie odnajduje się w roli inteligentnych psychopatów. Tak jest i tym razem. Towarzyszy mu młoda Jodie Foster, która gra agentkę dopiero rozpoczynającą swoją karierę w tym męskim świecie. Musi połączyć siły z owianym złą sławą Hannibalem Lecterem, który lubował się w konsumpcji ludzkiego mięsa, by schwytać jeszcze gorszego przestępcę, obdzierającego ofiary ze skóry. Paradoks ich współpracy jest genialnie przedstawiony, a poszczególne wątki historii sprawią, że w dniu, w którym obejrzysz “Milczenie Owiec”, będzie dniem, w którym całkowicie docenisz thrillery i szerzej zagłębisz się w ich świat.

Nagi instynkt (1992)

I na koniec wisienka na torcie. Pełny napięcia thriller podszyty dużą dawką erotyki jest ikoną i absolutnym fenomenem kina lat 90. Michael Douglas wciela się w rolę detektywa, który bada okoliczności śmierci właściciela klubu. Główną podejrzaną jest autorka książek, w której jeden z jej bohaterów ginie w dokładnie taki sam sposób jak zamordowany. Być może to zbieg okoliczności, ale atrakcyjna pisarka (Sharon Stone), rozpoczyna pisanie nowej książki, w której opisuje losy detektywa badającego podobną sprawę, a jego historia nie kończy się happy endem.

Przedstawionych propozycji nie sposób pominąć, organizując seanse domowe.  Jest to spis obowiązkowych historii, które musisz zobaczyć i które na długo zapadną w Twojej pamięci.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.