Mydełka z sercem domowej roboty, wyjątkowy prezent na Dzień Matki

Oceń post

Już niebawem Dzień Matki. W podziękowaniu za troskę, chcemy oferować naszym mamom prezent wyjątkowy, który wywoła uśmiech na twarzy. Ciekawą propozycją może okazać się zrobienie czegoś samemu. Sporym zainteresowaniem cieszą się mydełka, o przeróżnych kształtach, zrobione samodzielnie. Jeżeli martwisz się, że nie podołasz zadaniu, z pomocą przychodzi sklep Ecoflores, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne składniki do wykonania mydełek w domu. Poniżej przedstawiamy również przepis na eleganckie mydełka na Dzień Matki.

Życie w zgodzie z naturą staje się coraz popularniejsze. To nie tylko kwestia mody, ale przede wszystkim świadomego wyboru. Zagrożenie środowiska jest bardzo duże, podobnie jak zagrożenie naszego zdrowia wynikające z postępu cywilizacyjnego. Remedium na to jest powrót do natury. Oznacza on nie tylko spożywanie żywności ekologicznej i segregowanie śmieci. To przede wszystkim zmiana sposobu myślenia. Zamiast opakowań z tworzyw sztucznych należy korzystać z opakowań naturalnych, parafarmaceutyki zastąpić preparatami ziołowymi. Wiele kosmetyków i środków czystości z powodzeniem można zastąpić preparatami przygotowanymi samodzielnie w domu. Do jednych z nich należą mydełka domowej roboty.

Dlaczego mydełka domowe?

W zasadzie odpowiedź jest prosta. Produkując mydło w domu mamy pełną wiedzę o jego składzie, w przeciwieństwie do mydeł dostępnych w sklepie. Nawet mydełka określane naturalnymi mają dodatkowe składniki pochodzenia chemicznego. Bardzo często jest to tylko zabieg komercyjny mający uzasadnić wysoką cenę.

Mydła domowe mają przede wszystkim przyjazne dla cery pH, nie wysuszają jej i nie podrażniają. Ich naturalny skład jest szczególnie ważny dla delikatnej skóry dzieci, alergików i osób z problemami skórnymi.

Dodatkową zaletą jest ich niska cena. Za ok. 20 zł możemy wyprodukować ponad 10 kostek o ulubionym zapachu, w ciekawym kształcie i ulubionym kolorze.

Glicerynowe mydełka z sercem idealne na Dzień Matki

Mydełka z sercem w środku to doskonały pomysł na prezent na przeróżne okazje. Są eleganckie, a dzięki motywowi serca, które zatopione jest w samym środku produktu, wyrażają więcej niż tysiąc słów. Nie są zbyt trudne w przygotowaniu. Potrzebujesz jedynie odpowiednich składników, chwili wolnego czasu i odrobiny chęci. Zobacz jak to zrobić!

Przeczytaj też:  Top 9 modnych i dziewczęcych fryzur

 

Co będzie Ci potrzebne:

  • baza mydlana glicerynowa przezroczysta,
  • barwnik niemigrujący czerwony,
  • foremka z motywem małych serduszek,
  • dowolny olejek zapachowy,
  • alkohol w atomizerze,
  • forma do mydła – kwadratowa,
  • deska do krojenia i nóż,
  • naczynie do rozpuszczania bazy.

 

Jak wykonać mydełka?

Bazę mydlaną przezroczystą pokrój na kawałki, włóż do naczynia i rozpuść w mikrofalówce, dodaj olejek zapachowy. Cienką warstwę roztopionej bazy wlej do formy i spryskaj alkoholem. Niewielką ilość pozostałej bazy mydlanej wlej do osobnego naczynia, dodaj barwnik niemigrujący czerwony – dokładnie rozmieszaj. Kolorową bazę wlej do foremek w kształcie serduszek, spryskaj alkoholem i pozostaw do zastygnięcia. Gotowe serduszka przełóż do większej foremki z wylaną wcześniej i zastygniętą bazą, zalej pozostałą bazą przezroczystą i spryskaj alkoholem. MYDEŁKO GOTOWE.

 

mydełka z sercem domowej roboty

Inne metody produkcji mydełek w domu

Pozornie produkcja mydła domowej roboty wydaje się trudna, ale wystarczy wykorzystać przepis DIY, dojść do wprawy. Potem można eksperymentować samodzielnie z zapachami i innymi dodatkami. Co to jest DIY? Skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia “do it yourself”, które oznacza “zrób to sam”. To bardzo proste receptury na własnoręczne wykonanie różnych produktów.

Zrobić mydło domowym sposobem można dwoma metodami:

  • na zimno,
  • na gorąco.

W fazie początkowej są bardzo podobne, różnią się fazą końcową.

Domowe mydło “na zimno”

Przed przystąpieniem do właściwej produkcji mydła trzeba zgromadzić potrzebne składniki, naczynia, przyrządy oraz środki ochrony:

  • wodorotlenek sodu NaOH,
  • woda,
  • olej z wytłoczyn,
  • olejek zapachowy,
  • dzbanek szklany,
  • garnczek ze stali nierdzewnej,
  • łyżka stalowa lub silikonowa,
  • blender,
  • miarki do odmierzania,
  • waga kuchenna,
  • rękawice silikonowe,
  • okulary ochronne,
  • ubranie ochronne,
  • foremki na mydło.

Wodorotlenek sodu jest substancją silnie żrącą, dlatego przed przystąpieniem do wyrobu mydła trzeba wybrać pomieszczenie, które można wietrzyć, zabezpieczyć produkty żywnościowe i zabezpieczyć blat roboczy.

Przeczytaj też:  Trendy na lato 2018-Najmodniejsze buty w sezonie

Pierwszą czynnością jest wytworzenie ługu, który powstaje z połączenia wodorotlenku sodu i wody. W zależności jaki przepis chcemy wykorzystać, dokładnie odmierzamy składniki i powoli wsypujemy NaOH do wody (nigdy odwrotnie). Cały czas mieszamy. Podczas tego etapu znacznie podnosi się temperatura mieszanki i wydzielają się drażniące opary. Najlepiej robić to przy otwartych oknach. Tak przygotowany ług musi ostygnąć do temperatury 400 . W tym czasie podgrzewamy olej do tej samej temperatury. Kiedy oba składniki mają taką samą temperaturę, łączymy je w nierdzewnym garnku. Do oleju powoli wlewamy ług i cały czas mieszamy blenderem. Powoli konsystencja mydła będzie gęstnieć i stawać się kremowa. Ostatecznie powinna przypominać budyń. Na koniec można dodać olejek zapachowy.

domowe mydło

Teraz przyszedł czas na wylanie mydła do foremek lub dużej formy i odstawienie w bezpieczne miejsce na 24 godziny. Potem należy go wyjąć i pokroić na kostki, mydło nadal ma właściwości żrące i nie nadaje się do kąpieli. Teraz musi leżakować przez 4 do 6 tygodni.

Metoda “na gorąco”

Do momentu uzyskania konsystencji budyniu, obie metody przebiegają podobnie. Po uzyskaniu masy budyniowej mydło należy przelać do kolejnego naczynia i podgrzewać go w mikrofalówce lub kąpieli wodnej przez minimum godzinę. W tym czasie uzyskuje ono właściwe pH i można go używać od razu. Ta metoda zajmuje więcej czasu, jego konsystencja jest luźna i nie można nadać mu dowolnego kształtu.

wyciąganie mydełek z formy

Mydełka w kształcie samochodzików, laleczek lub zwierzaków to świetny pomysł na mydełka dla dzieci, tym bardziej, że można je zrobić w różnych kolorach.

Robienie mydełek sposobem domowym jest bardzo wciągające i “domowi mydlarze” w miarę dochodzenia do wprawy ” coraz chętniej eksperymentują i wdrażają własny pomysł na to jak zrobić nie tylko mydełka glicerynowe, ale także oparte na dodawaniu różnego rodzajów olejów np. kokosowego.

Przeczytaj też:  Polskie Marki Kosmetyczne

Kilka praktycznych rad

Wszystkie naczynia i narzędzia użyte do produkcji mydła nie mogą być później używane do innych celów, nawet po wielokrotnym myciu.

Do produkcji mydła nie można używać garnków naczyń emaliowanych i aluminiowych, ponieważ wchodzą w reakcję chemiczną z wodorotlenkiem sodu. Nie powinno się także używać drewnianych łyżek i łopatek.

Blender do mieszania mydła musi być przeznaczony tylko do tego celu, do celów domowych trzeba zakupić inny.

Wszystkie składniki mydła należy odmierzać bardzo dokładnie, odstępstwo od przepisu może spowodować zepsucie mydła.

W pierwszych etapach produkcji domowego mydła należy zachować szczególne środki bezpieczeństwa. Nie wymaga tego korzystanie z gotowej bazy mydlanej.

Mydełka domowe to tylko jedna z możliwości produkowania ekologicznych i bezpiecznych kosmetyków. W internecie mamy wiele przepisów DIY na szampony, maseczki oraz kremy o naturalnym składzie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.