Jak rozwijać swoje pasje i hobby?

Oceń post

Jednym z ważnych elementów życia są pasje i hobby. To one mogą dodawać nam motywacji do działania, jak i być znakomitą odskocznią od szarej codzienności, czy szerzej spoglądając — problemów. Niewątpliwie pozwalają nam również na odkrywanie własnych zdolności.

Rozwijanie zainteresowań i pasji jest zatem bardzo ważnym elementem życia, jednak wiele osób może nie wiedzieć, w jaki sposób to robić. Na pewno istnieją także osoby, którym ciężko znaleźć odpowiednią „drogę” dotyczącą hobby i pasji. W tym poradniku poruszymy te i kilka innych kwestii, zatem jeżeli jesteś zainteresowany — przeczytaj!

Jak odnaleźć pasje i znaleźć hobby związane z tym co lubimy?

Człowiekowi bez pasji i hobby może być ciężko. Dzięki tym dwóm rzeczom można się rozwijać i być kreatywnym. Życie wielu osób nabrało wręcz sensu, kiedy odnaleźli oni pasję i ciekawe hobby. Jednak w jaki sposób do tego dojść?

Najpierw określ swoje zainteresowania i pasje

Aby móc rozwijać zainteresowania i pasje, wpierw należy je określić. Dobrym sposobem będzie refleksja nad tym, co nas interesuje, bądź co lubimy robić w wolnym czasie. Inspiracji można również szukać w codziennym życiu, jak i w swoich dotychczasowych doświadczeniach.

Mężczyzna i kostka Rubika

 

Zacznij praktykować i ucz się na błędach

Kiedy już znajdziesz odpowiednią dla siebie pasje, czy hobby należy zacząć je praktykować. Rozwijanie zainteresowań i pasji wymaga także nauki na błędach. Dlatego cały czas warto rozwijać swoje umiejętności, a zarazem doskonalić je. Nie wolno się zrażać, kiedy popełnianych błędów będzie sporo — jest to naturalna część procesu nauki i rozwijania się. Najważniejsze, to nie poddawać się i dążyć do zamierzonych celów, a naukę na błędach wykorzystać jako okazję do dalszego rozwijania się.

Wprowadź nieco odwagi i podejmuj ryzykowne decyzje

Rozwijanie swoich zainteresowań nierzadko wymaga podejmowania ryzykownych czy odważnych decyzji. Nie wolno bać się tego robić. Należy próbować nowych rzeczy i jeżeli będzie taka potrzeba, wychodzić poza swoją strefę komfortu. Głównie dlatego, że takie działanie może być kluczowe dla dalszego rozwijania się, jak i poszerzania swoich umiejętności. Działanie to przełoży się także na możliwość poznawania nowych ludzi, miejsc i zdobywanie nowych doświadczeń, co jest bardzo ważne w rozwoju swoich zainteresowań i pasji.

Przeczytaj też:  Czy warto iść na studia? – przemyślenia na temat wyboru drogi kariery zawodowej

Poszukaj społeczności podzielającej Twoje zainteresowania

Jednym z ważnych elementów w procesie odnajdywania swoich pasji i zainteresowań jest poszukanie społeczności, które je z Tobą dzielą. To może być prostsze, niż się wydaje — w dobie internetu znaleźć można wiele grup tematycznych, czy zacząć uczestniczyć na forach. Dobrym pomysłem jest także uczestnictwo w spotkaniach lokalnych, czy innych eventach. Dzięki temu, w łatwy sposób będzie można nawiązywać kontakty z ludźmi, którzy podzielają nasze zainteresowania, a co za tym idzie, uzyskać od nich porady, wsparcie, czy w końcu motywację do dalszego pielęgnowania swoich zainteresowań. Nierzadko wśród takich osób natrafić można na prawdziwych mentorów!

Poszerzaj swoje horyzonty

Poszerzanie horyzontów i poznawanie swoich rzeczy jest niezwykle ważne. Szczególnie jeżeli wykorzystasz do tego książki lub będziesz uczestniczyć w różnych wydarzeniach, wykładach i warsztatach. Poszerzanie swoich horyzontów niewątpliwie wpłynie na zdobywanie nowych perspektyw i wielu inspiracji, co z pewnością przełoży się na rozwijanie pasji i zainteresowań.

Stary, odrestaurowany motocykl

Bądź cierpliwy, konsekwentny i uparty

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że odkrywanie swoich pasji i hobby wymagać będzie czasu, a co za tym idzie cierpliwości. Niestety ciężko o to, aby wszystko stało się natychmiast, zazwyczaj w dany proces należy włożyć sporo wolnego czasu oraz wysiłku. Najlepiej skoncentrować się na swoich celach, aż w końcu uda się ujrzeć efekty swoich starań. Co ważne, trzeba starać się cieszyć całym procesem rozwijania nowych pasji i zainteresowań, a nie tylko ewentualnym efektem, czyli wtedy, kiedy już osiągniemy zamierzony cel.

Najważniejszym krokiem do rozwijania swojego hobby i pasji jest bycie konsekwentnym i upartym. Trzeba za wszelką cenę być wytrwałym i konsekwentnie pracować nad założonymi celami. Oczywiście na drodze pojawić się mogą mniej lub bardziej trudne sytuacje, lecz to powinno tylko dodać jeszcze większej motywacji. Sukces nie przychodzi łatwo, ale kiedy podejdzie się do sprawy z konsekwencją, uporem i determinacją, uda się osiągnąć swoje marzenia.

Przeczytaj też:  Prezent dla młodej mamy

Ciekawe pasje — czytanie książek, gra w szachy i nie tylko

Nie każdy może w łatwy sposób trafić na hobby i pasje idealne dla siebie. Dlatego poniżej wymienimy kilka ciekawych przykładów. Być może któryś z wymienionych przypadnie Ci do gustu!

Czytanie książek

Czytanie książek przede wszystkim odpręża i może wiele nauczyć. Ponadto lektura może wpłynąć pozytywnie na wiele innych aspektów życia, jak biznes, relacje zawodowe, czy rodzinne. Kontakt z książką poszerza także zasób słownictwa. Dzięki niektórym książkom można dowiedzieć się np. wielu historycznych rzeczy, czy odlecieć w zapomnienie i fantazyjny literacki świat!

Kobieta czyta książkę

 

Gra w szachy

Jest to sport dla każdego. Szachy wydawać się mogą nudne, lecz nic podobnego. Gra ta wymaga myślenia i podejmowania strategicznych decyzji. Ponadto wpływa na poprawę zdolności koncentracji i powoduje progres rozwoju osobistego. Bez trudu uda się także znaleźć wiele grup, czy kółek szachowych, gdzie z pewnością pozna się ciekawe osoby podzielające nasze hobby!

Nauka języków

Czy można mieć hobby lub pasję, które będą nie tylko przyjemne, ale i przydatne w życiu? Okazuje się, że tak! Uczenie się języków obcych z pewnością do takich należy. Daje ono nie tylko możliwość poznawania świata w łatwy sposób. Znając języki obce, będziemy mogli w prosty sposób nawiązywać znajomości z ludźmi z całego świata. Ponadto będzie można spoglądać na świat oczami osób, wywodzących się z różnych kultur. Nierzadko języki obce przydają się także w pracy!

Wędkarstwo

Pasja wędkarska jest odskocznią od codzienności. Takie hobby/pasję można ciągle rozwijać, uczestniczyć w konkursach, poznać wiele osób podzielających to samo zainteresowanie. Ponadto wędkarstwo jest uznawane przez wiele osób za sport!

Szycie

Może być ręczne lub maszynowe. Szycie ubrań lub akcesoriów to hobby cenione przez wiele osób. Czynność ta może przekładać się na zapewnienie relaksu jak i odskoczni od codzienności. Istnieje również wiele klubów krawieckich, w których być może uda znaleźć się bratnie dusze!

Przeczytaj też:  Realizuj marzenia, zacznij od teraz! Tablica marzeń

Inne ciekawe hobby i pasje

Wymienić można jeszcze mnóstwo innych przykładów. Poniżej niektóre z nich!

 • Robienie na drutach,
 • uprawa roślin doniczkowych,
 • oglądanie seriali,
 • oglądanie filmów,
 • projektowanie wnętrz,
 • geocatching,
 • robienie przetworów,
 • gotowanie,
 • granie w gry komputerowe,
 • słuchanie muzyki,
 • miksowanie muzyki,
 • sporty walki,
 • granie w gry planszowe,
 • nauka gry na instrumentach,
 • sporty wodne,
 • nauka programowania,
 • rozwiązywanie krzyżówek,
 • sporty ziemne jak np. piłka nożna,
 • tworzenie biżuterii,
 • tworzenie komiksów,
 • śpiew,
 • jazda konna,
 • gimnastyka artystyczna,
 • rekonstrukcje historyczne

i wiele innych. Jak widać, lista hobby i pasji może być naprawdę długa! Najważniejsze jednak, aby wybrać takie, które będą serwowały nam zawsze uśmiech na twarzy! Kiedy dodatkowo wpłyną one na rozwój osobisty, będzie to kolejny sukces!

Dziewczyna gra na gitarze

 

Hobby i pasje, a brak wolnego czasu

Co w przypadku, kiedy wiemy już, jakie są nasze hobby i pasja, lecz problem tkwi w braku wolnego czasu? Przede wszystkim nie można narzekać, tylko dokładnie przewertować swój codzienny harmonogram i spróbować znaleźć kilka chwil na rzeczy, które się lubi. Oto kilka porad, których wykorzystanie, może pomóc w znalezieniu czasu na swoje zainteresowania, rozwój osobisty i nie tylko.

 1. Postarajmy się skupić na tym, co jest dla nas ważne. W pierwszej kolejności zrezygnujmy z rzeczy, które nie są dla nas konieczne i skupmy się na swoich ulubionych, związanych z rozwojem osobistym.
 2. Zawsze przemyślanie planujmy swój czas. Warto zrobić listę obowiązków i postarać się wygospodarować czas na rozwijanie swoich zainteresowań, pasji.
 3. Dobrze jest poszukać wsparcia. Najlepiej wśród osób o podobnych zainteresowaniach. Możesz spróbować w sieci, czy na rozmaitych eventach!
 4. Zadbaj o zdrowie, aby mieć siłę na swoje pasje, zainteresowania, a co za tym idzie na rozwój osobisty!

Podsumowanie

Mając pasje, czy konkretne zainteresowania, życie będzie bardziej kolorowe! Będzie to dla nas w pewnym sensie odskocznia od codzienności. Jeżeli poza pielęgnowaniem swojego hobby, postawimy dodatkowo na rozwój osobisty, możemy naprawdę wiele zyskać! Jak widać, warto mieć pasje i różne zainteresowania dlatego do dzieła!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.