Sukienka dla świadkowej – jaką wybrać?

Oceń post

Ślub to najważniejsze wydarzenie w życiu każdej kobiety. Prócz tego, że wszystko tego dnia musi być nieskazitelne i idealne, Panna Młoda potrzebuje wsparcia w postaci druhny lub świadkowej. Nasuwa się jednak pytanie: Jaką sukienkę powinna założyć świadkowa, by w pisać się w kanon idealnego dnia?

Opinie na temat sukienki dla świadkowej lub, jeśli ktoś woli inną terminologię, sukienki dla druhen są często skrajnie różne. Jedni twierdzą, że powinna być skromna, inni, że wystrzałowa, a jeszcze inni uważają, że nie ma to najmniejszego znaczenia. Każdy z tych osób jest jednak w błędzie, bo to jaką sukienkę powinna założyć świadkowa, zależy tylko i wyłącznie od Panny Młodej. Prócz tego trzeba brać pod uwagę kulturowość ceremonii ślubu i wesela oraz dostosować do tego standard dress codu.

Uściślijmy jednak, że jeśli chodzi o tzw. kulturę europejską, to prócz indywidualnych preferencji Panny Młodej, strój druhen powinien spełniać kilka odgórnie przyjętych norm i zasad.

Druhny i ślub kościelny

Bez względu na wszystko sukienki dla świadkowej powinny być eleganckie (!) To pierwsza i nadrzędna zasada w wyborze ubioru. Drugą zasadą jest dostosowanie się do miejsca ceremonii. Jeśli uroczystość zaślubin odbędzie się w kościele, druhny powinny wyglądać “na pobożne”, jak mawiała pewna wierząca, starsza pani sprzedająca kwiaty. Mimo że określenie to może być lekko przejaskrawione, coś w nim jest. Oczywiście nie oczekuje się, że sukienka dla świadkowej ma przypominać wór pokutny, ale powinna odznaczać się stonowaniem i skromnością. Mile widziane jest, gdy sukienki druhen nie mają odkrytych ramion, dużych dekoltów i nie są zbyt krótkie. Szacuje się, że sukienki za kolano są w dobrym guście na taką okazję. Jeśli później organizowane jest wesele lub przyjęcie, można zaopatrzyć się w drugą, zmienną kreację, która da świadkowej więcej swobody i będzie ją zdobić podczas całego wesela.

Przeczytaj też:  Ubrania w stylu hip-hop — 5 ciekawych propozycji na sezon jesienno zimowy

Sukienki dla świadkowej, a ślub cywilny

W tym przypadku, wybierając sukienki dla świadkowej, musimy uwzględnić inny ważny aspekt. Śluby cywilne możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza to kwintesencja skromnej uroczystości. W takim przypadku Panna Młoda nie będzie oczekiwać “szału i fajerwerków” i sama postawi na suknie w skromnym stylu. Druhna powinna iść w tym samym kierunku. Sukienka koktajlowa w delikatnym pastelowym kolorze będzie odpowiednim wyborem. Pamiętaj, że ten dzień należy do Panny Młodej i to jej kreacja, nawet skromna, ma być na piedestale.

Druga wersja ślubu cywilnego pozwala na całkowite odstępstwa od powyższych reguł. W takim wypadku Para Młoda decyduje się na ślub w instytucji świeckiej z wielu powodów (jest niewierząca, to ich drugie małżeństwo) i nie koniecznie musi to być Urząd Stanu Cywilnego. Ślub może odbyć się dosłownie wszędzie: w ulubionym ogrodzie, parku, pałacyku czy na zamku. W wyborze kreacji bierzemy więc pod uwagę miejsce i klimat całej oprawy. Jeśli później ma odbyć się huczne wesele, logiczne jest, że druhna i jej sukienka nie mogą wyglądać jak szara myszka. Cekiny, żywe kolory, brylanciki są dozwolone. Oczywiście wszystko ze smakiem i nadrzędną elegancją. Ponadto mimo wszystko, najlepiej potencjalny wybór skonsultować wspólnie z Panną Młodą.

Zasady ogólne – eleganckki styl 2021

Jeśli zostałaś świadkową, pamiętaj, że zostałaś niezwykle wyróżniona. Oznacza to, że jesteś niezwykle bliską osobą dla Panny Młodej i że bardzo Cię ceni. Odpłać się tym samym m.in. przy wyborze sukienki na wesele. Długość, materiał, kolor, dodatki i inne elementy Twojej garderoby na weselu przyczynią się do jego udanego przebiegu lub “zakłóceń”, które zostaną wiecznie utrwalone na ślubnym filmie i fotografiach. Spieszymy więc z wyjaśnieniem, na co należy zwrócić uwagę.

Kolor sukienki na wesele, a najmodniejsze trendy

Każdy z nas chce wyglądać stylowo i zgodnie z najnowszymi modowymi nowinkami – to naturalne. Jednak nie możesz tu kierować się tylko wyznacznikami znanej marki czy projektantki. Przypuśćmy, że w danym sezonie króluje beż, biel lub ecru. Czy są to jednak odpowiednie kolory na ślub? W żadnym wypadku. Bez względu czy uroczystość jest skromna, z przepychem, w kościele czy w innym miejscu, te kolory są wyłącznie zarezerwowane dla Panny Młodej. Jeśli jednak szykuje się większe przyjęcie, możesz przebierać wśród licznych kolorów, wybierając elegancki motyw lub wzór sukienki. Czerwona sukienka, jest często dobrym wyborem dla kontrastu bieli, ale unikaj czerni, która może i bywa korzystna, ale dla starszych ciotek, może okazać się gorsząca, nawiązując do stanu żałoby i smutku. W niektórych rejonach Polski istnieje nawet przekonanie, że druhna w czerni zwiastuje śmierć i biedę, dlatego ten kolor ubierz przy innej okazji.

Przeczytaj też:  Jak ubrać się na narty? - co wybrać i na co zwrócić uwagę kupując strój na narty

Długość, rozmiar i materiał

Długa sukienka często budzi masę obaw. Wiele kobiet unika wyboru sukienek maxi z obawy przed potknięciem, uważają, że w takim kroju nie podkreślą swoich walorów (np. długich nóg) i mają przekonanie, że będzie niewygodna i nie nada się na inne okazje, pozostając na wieki zamknięta w szafie. Obalamy więc te mity! Długa sukienka jest niezwykle elegancka, długie nogi podkreślisz zawsze dodatkami np. butami, i nie jest to zależne od długości sukienki. Jeśli chcesz (i możesz) pokazać więcej, wybierz długą sukienkę z rozcięciem. Sukienki maxi niejednokrotnie wydłużają i wysmuklają naszą posturę, a nowe trendy sprawiają, że im sukienka dłuższa, tym modniejsza.

Oczywiście nie wykluczamy opcji krótkiej. Jednak jeśli wybierzesz kreacje, w takim stylu upewnij się, że będziesz wyglądać w niej naprawdę dobrze. Masz odrobinę zbędnych kilogramów, a Twoje nogi nie przypominają nóg Sharon Stone z “Nagiego instynktu”? Odpuść krótką sukienkę, która podkreśli mankamenty, a nie walory figury. Jesteś kiepską tancerką, depczesz partnerowi po palcach i za mocno zginasz kolana w rytm muzyki? Uwierz nam – nic lepiej tego nie maskuje niż długa spódnica, która będzie w tym wypadku zbawienna i uchroni Cię przed mianem „tańczącej kaczki”.

Prócz długości częstym problemem jest wybór materiału i rozmiaru kreacji. Pamiętaj, że Twoją rolą jest nie tylko wsparcie mentalne nowej mężatki, ale także odbiór prezentów i kwiatów. Schylanie, nachylanie się i dźwiganie, może być normą na samym początku uroczystości. Nie pozwól, by zbyt obcisła sukienka sprawiła, że będziesz w centrum uwagi gości, ale w tym negatywnym znaczeniu. Nie oznacza to jednocześnie, że nie może być ona dopasowana. Podkreśl swoje atuty, ale nie oszukuj się, że jeśli wybierzesz mniejszy rozmiar i się w niego “wciśniesz”, będziesz wyglądać lepiej i szczuplej.

Przeczytaj też:  Styl business casual dress code - praktyczny poradnik dla kobiet i mężczyzn

Materiał, z jakiego wykonana jest sukienka, powinien uwzględniać porę roku, ale też być wygodny i przewiewny. Nie ma nic gorszego niż pognieciona sukienka, pełna plam od potu w trakcie wesela.

Wybór sukienek, kostiumów i kreacji jest przeogromny. Nawet nie musisz ruszać się z domu, by zaopatrzyć się w upragniony strój. Zakupy online są idealne dla zapracowanych, a krótki czas dostawy jest zdecydowanym ich plusem. Po zakupie kurier już na drugi dzień może stawić się przy Twoich drzwiach z sukienką ulubionej marki. Bez względu jednak na to czy robisz zakupy stacjonarnie, czy online, pamiętaj, by uwzględnić powyższe rady. Spraw, by ten dzień był godny zapamiętania i idealny pod każdym względem, a Twoja przyjaciółka nigdy nie pożałuje, że wybrała Cię na rolę swojej świadkowej, wierząc, że wywiązałaś się z tej roli w każdym aspekcie.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.