Krótka historia Walentynek – znasz ją?
14 lutego to dzień, który jedni uwielbiają, a inni wprost nie cierpią. Ci pierwsi marzą zapewne o spędzeniu tego dnia wspólnie ze swoją sympatią, przygotowują dla niej prezent lub kartkę z miłosnym wyznaniem, a drudzy głośno mówią, że kochać powinno się każdego dnia.
Krytycy Walentynek często narzekają na ich komercyjny charakter. Trudno byłoby nie zauważyć tego, że popularność święta zakochanych wykorzystują firmy proponujące nam co roku specjalne, walentynkowe oferty – począwszy od promocji w sklepach i ubrań w serduszka, a skończywszy na czerwonych lizakach w kształcie serca sprzedawanych na bazarku.
Można powiedzieć, że rynek nie znosi próżni, a dla handlowców jest to sposób na wykorzystanie czasu pomiędzy Bożym Narodzeniem a Świętami Wielkanocnymi. Czy to jednak balony w kształcie serduszek i szał na „sercowe” prezenty to nasze skojarzenia związane ze świętem zakochanych? Oczywiście, że nie. Wiele z nas na pewno pamięta szkolną pocztę walentynkową, za pośrednictwem której można było wysłać list lub kartkę dla Tego Wybranego. Może masz jeszcze walentynkę, którą otrzymałaś, lub taką, której nie wysłałaś?
Właśnie… Dlaczego WALENTYNKĘ?
Święty Walenty – patron zakochanych
Patronem zakochanych jest święty Walenty, a 14 lutego to data jego męczeńskiej śmierci. Jest to postać dosyć tajemnicza, niewiele o niej wiemy. Żył on w trzecim wieku za czasów panowania w Cesarstwie Rzymskim cesarza Klaudiusza II Gockiego, był męczennikiem. Według jednej z legend kiedy cesarz stwierdził, że najlepszymi żołnierzami są legioniści stanu wolnego i zabronił młodym mężczyznom zakładania rodzin, święty Walenty potajemnie udzielał ślubów.
Po zatrzymaniu przez prefekta Rzymu nie zaparł się Chrystusa i poniósł śmierć męczeńską. Święty o imieniu Walenty był prawdopodobnie biskupem Interamny (obecnie Ternia). We włoskim regionie nazwanym Umbria, w którym zlokalizowana jest miejscowość Terni dnia 14 lutego pracownicy mają wolne. Tego dnia w katedrze przy grobie świętego młodzi ludzie ślubują, że do końca roku zawrą małżeństwo.
Nie nowe święto
Wiele osób uważa Walentynki za nowość, choć święty Walenty został ogłoszony patronem zakochanych w 1496 roku, a przyczynił się do tego papież Aleksander VI. Początki Walentynek sięgają jednak jeszcze dawniejszych czasów. W połowie lutego w starożytnym Rzymie organizowano festyn ku czci bożka płodności. Według dawnego zwyczaju panny wrzucały do dużego naczynia karteczki ze swoim imieniem. Nieżonaci mężczyźni losowali kartki. Zwyczaj wysyłania kartek walentynkowych także nie należy do najmłodszych. Pierwsza masowa produkcja kartek walentynkowych ruszyła w połowie XIX wieku z inicjatywy artystki ze Stanów Zjednoczonych, Esther Howland.
Światowe tradycje walentynkowe
Mimo obecnej komercjalizacji walentynki są obchodzone w różny sposób. Francuzi w dzień zakochanych
wysyłają kwiaty i zaproszenie do teatru lub na koncert, Włosi kupują ubrania w czerwonym kolorze, a w Japonii, Korei Południowej i na Tajwanie z Walentynkami wiąże się też inne święto, tzw. Biały Dzień. Przypada on na 14 marca i zostało ustanowione przez… Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego. Według azjatyckiej tradycji Walentynki to dzień, w którym panie kupują słodkości mężczyznom, a Dzień Biały powstał po to, aby panowie mogli się im odwdzięczyć. Walentynki to także popularny dzień na oświadczyny. Tego dnia organizowanych jest także dużo ślubów.
Ukryta geneza Walentynek?
Można zapytać: ”dlaczego to wszystko?”, ale któż z nas nie lubi słyszeć dwóch prostych, ale jakże ważnych i budujących słów: ”kocham Cię”… Człowiek potrzebuje miłości. Jest to ważne dla każdego z nas. Często cierpimy, kiedy jesteśmy sami. Potrzebujemy kochać, choć w codziennym, zabieganym życiu często nie mamy czasu dla najbliższych i przyjaciół.
Kartki walentynkowe, kwiaty i czekoladki to trzy najpopularniejsze prezenty, którymi obdarowujemy ukochane osoby. Nawet jeśli czerwone serduszka, pluszowe misie i czerwone róże to zdecydowanie nie Twój klimat, to może warto przypomnieć sobie o tych, których naprawdę kochasz i podarować im trochę cennego czasu.
Iwona Kuśmierz
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.