Małgorzata Musierowicz – życie i twórczość
Nie ulega wątpliwości, że czytanie książek wpływa pozytywnie na życie człowieka, rozwija jego umysł, a także pobudza wyobraźnię i w dużym stopniu wzbogaca słownictwo. Różnego rodzaju powieści, bajki i baśnie stymulują mózg oraz ułatwiają samodzielne radzenie sobie w niekomfortowych sytuacjach, co jest bardzo potrzebną umiejętnością zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jedną z najbardziej lubianych i cenionych współczesnych pisarek jest Małgorzata Musierowicz, której dzieła na stałe wpisały się do kanonu literatury młodzieżowej i dziecięcej.
Kim jest Małgorzata Musierowicz?
Małgorzata Musierowicz to współczesna i bardzo ceniona polska pisarka książek dla dzieci i młodzieży, a także utalentowana ilustratorka. Przez wiele osób jest uważana za „Kornela Makuszyńskiego w spódnicy” lub „polską Lucy Maud Montgomery”. Pani Gosia jest siostrą znanego poety i tłumacza – Stanisława Barańczaka. Jej ulubione zajęcie to między innymi kolekcjonowanie i oprawianie książek, a także inne czynności, w dużym stopniu związane z czytaniem bądź tworzeniem powieści.
Życie prywatne M. Musierowicz
Autorka książek dla dzieci i młodzieży urodziła się 9 stycznia 1945 roku – przed zakończeniem II wojny światowej – w Poznaniu. Pani Gosia była pierwszym dzieckiem Jana i Zofii Barańczaków. Kilka lat później została siostrą Stasia, którym musiała się opiekować, ponieważ oboje rodziców musiało ciężko pracować. Mimo powojennej biedy, dzieciństwo Małgosi i jej brata było bardzo radosne i wesołe. Mała Gosia uczyła młodszego Stanisława alfabetu – przy użyciu patyków i grubych dżdżownic tworzyła kształty liter. Niemniej jednak nie lubiła szkoły, a szczególnie nauk ścisłych. W trakcie lekcji Małgosia czytała książki pod ławką, tworzyła w kajecie wiersze, różnego rodzaju rymowanki, a nawet zapisywała prozę.
Małgorzata Musierowicz uczęszczała do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Poznaniu oraz ukończyła Wydział Malarstwa i Grafiki na Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych, ulokowanej również w tym samym mieście. Tam też poznała swojego aktualnego męża – Bolesława. Zakochani pobrali się w 1968 roku, a niedługo później na świat przyszedł ich syn Andrzej, później córka Zosia. Mimo wielu obowiązków Małgorzata znajdowała czas na zabawę słowami. Pierwszymi odbiorcami dzieł pisarki byli jedynie członkowie rodziny, a także znajomi. Należy wspomnieć, że do rozpoczęcia pisania książek w dużym stopniu zmusił ją brak zleceń na grafiki. Szczegółowe informacje o twórczości Małgorzaty Musierowicz można znaleźć na stronie https://www.akapit-press.pl/3_malgorzata-musierowicz.
Pisanie książek dla dzieci i młodzieży
Dwa lata po urodzeniu córki, pani Musierowicz natknęła się na ogłoszenie o konkursie, organizowanym przez redakcję „Kultura”. Kobieta postanowiła pochwalić się swoją debiutancką książką pt. „Małomówny i rodzina” i wysłała swoje dzieło. Nie otrzymała wówczas nagrody, jednakże utwór doczekał się publikacji, co dało Małgorzacie wiele perspektyw. Warto zaznaczyć, że za pierwsze honorarium autorka i ilustratorka książek kupiła maszynę do pisania. Oprócz tego, Pani Gosia pisywała felietony do „Tygodnika Powszechnego”.
W 1977 roku Małgorzata Musierowicz, za namową młodszego brata Stanisława, wydała powieść „Szósta klepka”. Jest to pierwsze dzieło z cyklu „Jeżycjada” – nazwa pochodzi od dzielnicy zamieszkiwanej przez Musierowiczów, a także bohaterów tomu. Kontynuacją „Jeżycjady” jest „Kłamczucha”, natomiast dopiero w trzeciej części pt. „Kwiat kalafiora” ukazana jest rodzina Borejków, których perypetie opisane są w pozostałych utworach cyklu. W skład tej popularnej serii wchodzi 22 książki. Cykl opowiada w żartobliwy sposób o czteropokoleniowej rodzinie inteligentów, mieszkających w poznańskich Jeżycach, a także ich znajomych i dalekich krewnych. Ta wciągająca saga sięga lat 80. i wchodzi w wiek XXI. Należy wspomnieć, że w międzyczasie powiększyła się rodzina Musierowiczów – pani Małgorzata urodziła jeszcze dwoje dzieci – córkę i syna.
Wielu czytelników „Jeżycjady” przekonało się, że nazwy i miejsca opisane w książkach są prawdziwe. Ten wciągający tom można czytać z przysłowiową „mapą w ręku”, ponieważ wszystkie szczegóły panoramy Poznania są dokładnie zilustrowane w powieściach. Warto dodać, że na motywach powieści „Kłamczucha” i na podstawie utworu „Kwiat kalafiora” nakręcono dwa filmy.
Nagrody literackie
Dzieła Małgorzaty Musierowicz zostały przetłumaczone na wiele języków, a także przyniosły kobiecie wiele wyróżnień i nagród. Autorka otrzymała między innymi wyróżnienie w I Konkursie Literatury Dziecięcej im. Haliny Skrobiszewskiej, nagrodę Poznańskich Spotkań Targowych „Pegazik”, Nagrodę „Guliwer w krainie Liliputów” przyznaną przez czasopismo o książce dla dziecka „Guliwer”, wpis na listę Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, nagrodę Feniksa Maltańskiego przyznaną przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich za uniwersalny przekaz jej powieści, będący wsparciem w chrześcijańskim wychowaniu młodzieży, nagrodę „Skrzydła Dedala” za całokształt twórczości. Niemniej jednak, do najbardziej prestiżowych należy nominacja do Astrid Lindgren Memorial Award.
Twórczość Małgorzaty Musierowicz
Literatura młodzieżowa pani Małgorzaty, a także książki dla młodszych dzieci wyróżniają się przede wszystkim tym, iż przenika je ciepło i łączy pogoda ducha, radość oraz nić zrozumienia. Mimo przeciwności losu, bohaterowie powieści zawsze wychodzą zwycięsko z każdej sytuacji dzięki pomocy najbliższych oraz swojej dzielności.
Zbiory felietonów:
- Frywolitki, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!
- Frywolitki 2, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!
- Frywolitki 3, czyli ostatnio przeczytałam książkę!!!
„Poczytaj mi, mamo”:
- Co mam,
- Rybka,
- Boję się,
- Kredki,
- Bijacz,
- Kurczak,
- Znajomi z zerówki,
- Helikopter.
„Bambolandia”:
- Czerwony Helikopter,
- Ble-ble,
- Kluczyk,
- Światełko.
„Gawędy kulinarne”
- Łasuch literacki,
- Całuski pani Darling,
- Na Gwiazdkę,
- Musierowicz dla zakochanych.
„Jeżycjada”
- Szósta klepka,
- Kłamczucha,
- Kwiat kalafiora,
- Ida sierpniowa,
- Opium w rosole,
- Brulion Bebe B.,
- Noelka,
- Pulpecja,
- Dziecko piątku,
- Nutria i Nerwus,
- Córka Robrojka,
- Imieniny,
- Tygrys i Róża,
- Kalamburka,
- Język Trolli,
- Żaba,
- Czarna polewka,
- Sprężyna,
- McDusia.
Podsumowanie
Powieści Małgorzaty Musierowicz są kopalnią mądrości i wiedzy. Każde dzieło pisarki niesie za sobą puentę, a także uczy młodzież i dzieci dobrego zachowania. Nie ulega wątpliwości, że dobra lektura przedstawia wzorce godne postępowania i pozwala odróżnić dobro od zła. W związku z tym warto postawić na twórczość tej słynnej autorki, aby wpoić dziecku savoir-vivre od najmłodszych lat.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.