Pomysł na wakacje: Sintra w Portugalii – Baśniowa Kraina

2
4.6/5 - (21 votes)

 

 

Za oknami nadal zimno, ale to już najwyższy czas na planowanie wakacyjnych wyjazdów i rozglądanie się za wymarzonym miejscem na romantyczną podróż.

 

W tym artykule:

  • Pomysł na podróż wakacyjną Portugalia
  • Dojazd do Sintry, stolicy romantyzmu
  • Praktyczne porady – jak oszczędzić pieniądze i ominąć problemy

 

Do Portugalii warto wybrać się nie tylko dlatego, że jest to popularny kierunek turystyczny ostatnich lat, ale także, ponieważ wakacje tam przyniosą wiele rozrywki i pozytywnych wrażeń dla duszy. W tym artykule zajmiemy się jednym miejscem, które przyciąga rzesze ludzi.

Sintra jak z bajki

Niedaleko Lizbony znajduje się miasto zawsze pełne turystów niezależnie od pogody i dnia tygodnia – to Sintra, prawdopodobnie najbardziej romantyczne miejsce w Południowej Europie. Tak też reklamują je władze: Sintra – stolica romantyzmu. Sintra słynie ze swej XIX-wiecznej historii – przebywał tam nawet Lord Byron, który, pomimo tego, że był w Sintrze tylko raz, zakochał się w tym mieście i wpłynęło ono na jego twórczość. Najlepiej wybrać się tam we wrześniu lub październiku, gdy wakacyjne tłumy przeminą, albo w kwietniu lub maju, tuż przed sezonem turystycznym.

Dojazd

Do Sintry najłatwiej jest dostać się pociągiem z dworca Lisboa Rossio – należy kupić specjalną kartę wielokrotnego użytku za 0,50 euro i doładować ją w automacie. Taki bilet należy trzymać przez cały czas podróży. Pociągi do Sintry odjeżdżają, w zależności od okresu letniego lub zimowego, co 20 lub 40 minut. Podróż sama w sobie trwa od 40 do 60 minut, a kończy się na ostatniej stacji – w samej Sintrze. Obok stacji znajduje się zabytkowy dworzec, przed którym czekają busy, chętne zabrać pasażerów na przejażdżkę po okolicy za 5 euro. Warto jednak przejść się pieszo, bo od dworca do Starego Miasta jest tylko kawałek przechodzi się go spacerowym krokiem w 10 minut, a przy okazji można porządnie dotlenić mózg, bo powietrze w Sintrze, która położona jest w paśmie górskim Serra de Sintra, jest bardzo czyste. Również przepiękne i kwitnące nawet w grudniu i styczniu kwiaty ucieszą oczy zmęczone śniegiem i szarością polskiej zimy.

Przeczytaj też:  Turcja, państwo pięknych krajobrazów i legend

W Sintrze – Stare Miasto – Porady

  • Przewodniki

Nie warto zaopatrywać się w polskie wydania przewodników po Portugalii, które nie zostały napisane w ostatnich dwóch latach, bądź nie były zaktualizowane. Jeżeli taki przewodnik został już nabyty, należy sprawdzić każde godziny otwarcia muzeów i istnienie punktów, które warte są odwiedzenia, w internecie. Pomimo wznowienia edycji, dane zawarte w przewodnikach bardzo często nie są aktualizowane przez długie lata, a nabywcy są wyprowadzani na manowce. Dlatego przewodnik po Portugalii najlepiej nabyć w tym właśnie kraju. W Sintrze znajduje się wiele sklepików, które oferują taką literaturę bazową dla turystów – również w języku polskim.

  • Pamiątki

Jak w każdym popularnym miejscu, tak i w Sintrze warto pamiętać o tym, że robienie zakupów w pierwszym lepszym sklepie nie jest opłacalne. Warto zagłębić się w uliczki i poszukać przedmiotów, które w pierwszym sklepie z ciągu są często dużo droższe, niż na jego końcu. Sklepów jest wiele i wiele potencjalnych właścicieli, którzy tylko czekają, by opróżnić kieszenie turystów. Należy też wspomnieć, że w okresie wakacyjnym sklepy te są lepiej wyposażone – jeżeli komuś marzy się t-shirt z przepięknym widokiem na Palacio da Pena w rozmiarze S, zimą i wiosną może go nie znaleźć. Pamiętajmy, że pamiątki też ważą – a jeżeli lot jest zarezerwowany na tanią linię lotniczą z pełnym bagażem, być może za zbyt duże zakupy przyjdzie nam dopłacić.

  • Jedzenie

Wiele kawiarenek oferuje „obowiązkowy” portugalski zestaw ciastko + kawa. Najpopularniejsze są pasteis de nata (w liczbie pojedynczej: pastel de nata), czyli słynne na cały świat ciasta z kremem. Przed wyborem miejsca, żeby coś zjeść, warto rozejrzeć się w około i zaobserwować, czy klienci wychodzą zadowoleni, jak pachnie w środku, czy jedzenie wygląda na świeże oraz czy w środku pomieszczenia jest porządek.

Przeczytaj też:  Prezent Na Święta

W następnym tekście z tej serii: Palacio Nacional da Pena – bajkowy Pałac Piór, czyli cudowny pomysł, na cały dzień – lub romantyczne popołudnie – w krainie cudów.