Dentysta w ciąży – czy wszystkie zabiegi są bezpieczne?

0
Rate this post

O zęby w ciąży zawsze warto dbać ze szczególną starannością. Ale jeśli zdarzy się, że w Twoim zębie pojawi się ubytek lub stan zapalny, a Ty zaczniesz odczuwać dolegliwości bólowe – nie zwlekaj i udaj się na wizytę do dentysty. Obecnie prawie każdy zabieg stomatologiczny jest bezpieczny dla Ciebie i Twojego maleństwa.

Ciąża a zęby

Zachodzące w organizmie kobiety zmiany spowodowane ciążą są dla jej zębów niesprzyjające, i to z kilku powodów. Pierwszym z nich są zwykle pojawiające się w pierwszym trymestrze mdłości. Zawarte w treści pokarmowej kwasy żołądkowe bardzo niekorzystnie wpływają na stan szkliwa, które staje się podatne na inwazje bakteryjne. Kolejna sprawa to zmiana pH panującego w jamie ustnej wywołana zmianami w układzie hormonalnym. Ślina kobiety ciężarnej staje się bardziej kwaśna, a więc ma mniejszą zdolność do buforowania kwasów zawartych w pożywieniu. Ostatnim z istotnych czynników mających negatywny wpływ na stan jamy ustnej i zębów jest częste podjadanie między posiłkami. Jeśli nawet po niewielkiej przekąsce nie wyszczotkujesz ich – może w końcu dojść do rozwoju próchnicy.

Aby zminimalizować ryzyko powstania chorób, warto jeszcze przed rozpoczęciem starania o dziecko, zgłosić się do dentysty i podjąć kompleksowe leczenie – usunąć kamień, wyleczyć ubytki i zabezpieczyć zęby przed działaniem bakterii chorobotwórczych.

Dlaczego profilaktyka w ciąży jest tak ważna?

Ból zęba w ciąży zawsze powinien być sygnałem do natychmiastowej interwencji stomatologicznej. Jest on bowiem zwykle pierwszym zwiastunem pojawiającego się w jamie ustnej stanu zapalnego. Wiele przyszłych mam rezygnuje jednak z leczenia w obawie o zdrowie swojego dziecka. Tymczasem stan zapalny może być dla niego znacznie poważniejszym zagrożeniem. Pamiętać należy, że może on, wraz z krwią, dostać się także do ustroju maleństwa. Badania jasno dowodzą, że próchnica w ciąży może przyczyniać się do wystąpienia komplikacji okołoporodowych lub przedwczesnego porodu, a także mieć negatywny wpływ na masę urodzeniową dziecka.

Przeczytaj też:  Naturalne produkty bogate w błonnik

Jest więc wiele powodów, dla których każda ciężarna kobieta powinna nie tylko dbać o stan swoich zębów, ale także natychmiast wybrać się na wizytę u dentysty w przypadku pojawienia się dolegliwości takich jak ból czy ubytek. Czy leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest bezpieczne dla dziecka? Jakie zabiegi można wykonać, a których lepiej unikać?

Zabiegi stomatologiczne bezpieczne w ciąży

Nowoczesne metody pozwalają nie tylko skutecznie pozbyć się bólu zębów i dziąseł, ale są także bezpieczne dla dziecka.

Wyrywanie zęba w ciąży nie jest wprawdzie metodą jego wyleczenia, ale czasami okazuje się koniecznością i jedynym sposobem na uniknięcie bólu i rozwoju poważniejszych chorób dziąseł. Zabieg ten wykonywany jest u ciężarnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Usuwanie zęba w ciąży przeprowadza się z użyciem artykainy, która rozpuszcza się we krwi pacjentki, a więc jej pozostałości nie mają dostępu do organizmu płodu i nie mogą mieć na niego wpływu. Podobnie sprawa ma się w przypadku leczenia ubytków – nowoczesne leki znieczulające nie mają wpływu na organizm dziecka.

Nieco większym problemem może być leczenie kanałowe. Prześwietlenie zęba w ciąży wykonuje się bowiem tylko w wyjątkowych sytuacjach, ponieważ promieniowanie rentgenowskie może być szkodliwe dla rozwijającego się dziecka. Jeśli jednak lekarz uzna, że leczenie kanałowe jest konieczne, na czas prześwietlenia brzuch okrywany jest specjalnym fartuchem.

Znieczulenie a karmienie piersią

Warto rozwiać także wątpliwości, które towarzyszą mamom będącym już po porodzie i karmiącym swoje dzieci piersią. Znieczulenie podawane przed ekstrakcją zęba lub jego leczeniem – jest bezpieczne dla dziecka. Leki zaczynają się rozpuszczać już w krwiobiegu, a ich pozostałości są neutralizowane w wątrobie. Nie mają więc możliwości dotrzeć do organizmu dziecka, a więc – zaszkodzić mu. Kobieta karmiąca piersią może więc bez obaw korzystać z usług stomatologa.

Przeczytaj też:  Jak Wzmocnić Odporność ?

Jak poradzić sobie z bólem zęba?

Jeśli doświadczasz bólu, a na wizytę u stomatologa musisz czekać dzień czy dwa, powinnaś zażyć środek przeciwbólowy. Zdrowie i samopoczucie Twojego dziecka zależy między innymi od Twojego samopoczucia, a stres towarzyszący dolegliwości – udziela się także maluszkowi. Co na ból zęba w ciąży można zażyć, a czego należy unikać?

Najbezpieczniejszym środkiem, który może zastosować kobieta ciężarna, jest paracetamol. Warto także mieć pod ręką olejek goździkowy i stosować go miejscowo. Nie przedostaje się do krwi, a skutecznie niweluje ból. W pierwszym i trzecim trymestrze należy absolutnie zaniechać przyjmowania ibuprofenu, aspiryny oraz naproksenu.

W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, koniecznie powinien zbadać Cię dentysta. W ciąży zdrowie zębów jest podwójnie istotne. Zarówno znieczulenie zęba w ciąży, jak i jego usuwanie, są bezpieczne dla zdrowia dziecka. Nie ma więc żadnych powodów, dla których należałoby się obawiać podjęcia interwencji.